Elazığ tarımında teknolojik değişme ve prodüktivite gelişmeleri.(1970-1988 dönemi)
  1. Tez No: 10327
  2. Yazar: FATMA ÖZTEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TALİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET çalışmanın farklı iki prodüktivite ölçme yöntemi ile Elâzığ tarımında 19 yıllık dönende prodüktivitenin ortaya konulması amacı ile yapılmıştır. Elâzığ tarımında prodüktivite gelişmesine ilişkin özet bulguları şöyledir: ilin tarımsal arazisinin yaklaşık 2/3 si nadas alanıdır. Yapılan tarım küçük aile işletmeciliği şeklindedir. Tarımsal uğraşıda tarla bitkileri üretimi birinci sırada, hayvancılık ise ikinci sırada yer almaktadır. Tarımsal çıktı 19 yıllık dönemde % 103,2 oranında artış göstermiş, başka bir deyimle yılda % 5,2. lik bir gelişim hızına ulaşmıştır. îlde Kalecik, Cip Barajı ve özellikle sulamaya yönelik olmasa bile devreye giren Keban Barajı ile birlikte sulamaya açılan alan miktarı artmıştır. 19 yılda hasat edilen alan miktarında önemli bir değişme görülmemektedir, Fakat tarımsal üretim söz konusu dönemde % 125? 7 oranında artmıştır. îlde büyük baş hayvan sayısı da 19 yıllık dönemde % 74-, 5 oranında artmış, bununla beraber hayvansal üretim miktarı da % 98,1 oranında artma göstermiştir. Hayvansal üretimin prodüktivitesi % 13,5 oranında artmıştır. Değer esasına göre prodüktivite hesabında ise, toplam faktör prodüktivitesi yılda % 2,8 lik bir gelişme hızına ulaşmış ve 19 yıllık dönemde çıktı/girdi, endeksi 1970 yılı baz yıl olarak kabul edildiğinde 1988 yılında endeks 154-, 4 olmuştur. Yani toplam faktör prodüktivitesi 19 yılda % 54,4- oranında artış göstermiştir. Buradan çıkan sonuç da her birim girdininl970 yılına göre aynı oranda daha106 verimli olduğunu veya 1988 de birim çıktının 1970 yılına göre % 54,4- oranında daha az girdi ile üretildiğini ifade etmektedir. Denilebilir ki % 54-, 4 oranında bir kaynak tasarrufuna ulaşılmıştır. Bu tasarrufu oluşturan faktörler emek ve sermaye girdileridir. Ortaya konulan arazi kısmi prodüktivitesi yıllara göre artan bir seyir izlemiştir. 19 yılda % 759,6 oranında artmıştır. Emek kısmi prodüktivitesi de yıllara göre artan bir seyir izlemekte ve 19 yılda ^85,2 oranında artmaktadır. Tarımda çalışan nüfus elde edilen output artışından çok daha az artmış ve aktif nüfus 1970 baz yılında ürettiğinin yaklaşık iki katını 1988 yılında üretebilmiştir. Sermaye kısmi prodüktivitesi 19 yılda % 256,9 oranında artmıştır. Bu durum Elazığ tarımında sermaye kullanımının yaklaşık 2,5 kat artmış olduğunu göstermektedir. Girdi kullanımında en fazla artış DSÎ tarafından verilen su miktarında olmuştur. En az artış ise arazi kullanımında olmuştur.
Özet (Çeviri)
107 SUMMARY The aim of this study is to show the agricultural productivity around Elazığ region by using two different measurement methods in a time period of 19 years. If we summarize the improvement in the agriculture of Elazığ region the obtained data: Nearly 2/3 of agricultural field is left for fallowing The shape of agriculture is like a pilot plant's production. ;;ost important agricultural production is field crops production then animal husbandary takes place. At a period of given time agricultural production goes up "go 103,2 %. In other words productivity rate has reached to %2%- development rate for a year. Zaiecik and Cip dans and Keban dam(.Jhich has not so valuable at irrigation) have contributions to the irrigation. It is observed that there is no important change in the amount of harvesting field during 19 years. But agricultural production goes up to 125,7 %. The amount of beef and dair cattle has rised to 74,5 % besides animal production has increased to 98,1 %, The productivity of animal production went up to 13,5 %. According to price base colculation total factor productivity reached to 2,'J % development rate for a year and if 1970 is taken as a base year, during 18 years the indexs of output/input became 154,4. That is total factor productivity rised to 54,4 '/:. As a result each unit input is :.-ore valuable at the same proportion than 1970 year or vice versa. It can be said that the resource saving is reached to 54,4 %. The factors that is possessed in this saving are labour and capital.108 The partial productivity of i'ield follows an order which increases according to years. It rised to 759,6 % at a time of 19 years. The partial productivity of labour also follows an order like the partial productivity of field and rised. to 85,2 % at the same given time. The population that works at agriculture increased less than the output increase and if 1970 is taken as base year active population produced roughly two times more production in iyö5 than in base year. partial productivity of capital rised to 256,9 CA» This shows that the use of capital increased approximately 2,5 times. The most increase in the use of input takes place by the water which is given by DEI. The least increase takes place in the use of field.