Akut ishalli hastalarda escherichia coli 0157 ve aeromonas spp. sıklığının araştırılması
  1. Tez No: 103327
  2. Yazar: Ü. SEYHAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 546
Özet
ÖZET E. coli 0157 infeksiyonları asemptomatik taşıyıcılıktan sulu veya kanlı ishal ve hemolitik üremik sendroma kadar giden geniş bir klinik tablo oluşturmaktadır. Aeromonaslar ise özellikle klorlanmamış suları kullananlarda ishale neden olmaktadır. Çalışma akut ishalli hastalarda E. coli 0157 ve Aeromonas spp. sıklığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 51 (% 51)'i erkek, 49 (% 49)'u kadın, yaş ortalaması 30.5 ± 25 (yaş aralığı 1 ay-88 yaş) olan 100 hasta alınmıştır. E. coli 0157 için sorbitol MacConkey agar, Aeromonas spp. için Aeromonas agar (Oxoid) ve ampisilinli kanlı agar kültür yöntemi loıUanümıştır. Sorbitolü fermente etmeyen E. coli izolatlanna Ol 57 için latex agglutination testi (Oxoid) uygulanmıştır. Seropozitif olanlara verotoksin 1 ve verotoksin 2'i saptamak için reverse passive latex agglutination testi (VTEC-RPLA) yapılmıştır. Hastaların 3 (% 3)'ünden E. coli 0157, 2 (% 2)'sinden A. hydrophila izole edilmiştir. E. coli 0157 suşlan VT1 ve VT2 negatif bulunmuştur. Sonuç olarak E. coli 0157 ve aeromonaslar ülkemiz için potansiyel bir enterik patojendir. Bakteriyel ishallerdeki E. coli 0157 ve aeromonaslann sıklığının belirlenmesi için daha çok vakayı içeren kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY E. coli 0157 related infections have a broad clinic spectrum from asymptomatic carriage to watery or bloody diarrhea and hemolytic uremic syndrome. Although Aeromonas spp. cause to diarrhea in the persons who use especially the unchlorinated water. The study was done for to determine the frequency of E. coli 0157 and Aeromonas spp. in the patients with acute diarrhea. This study was included hundred patients who are 51 (51 %) men and 49 (49 %) women, the mean age is 30.5±25 (ranges of age: 1 months-88 years). Sorbitol MacConkey agar was used for E. coli 0157, Aeromonas agar (Oxoid) and blood agar with ampicillin medium was used for Aeromonas spp.. Latex agglutination test (Oxoid) for 0 157 was applied to the nonfermentative E. coli isolates. Reverse passive latex agglutination test (VTEC-RPLA) for verotoxin 1 and verototoxin 2 was applied to seropositives. E. coli 0157 and A. hydrophila were isolated respectively from 3 (3 %) and 2 (2 %) patients. E. coli 0157 strains were found to be negative for VT1 ve VT2. Consequently, E. coli 0157 and Aeromonas spp. are a potential enteric pathogen for our country. It is necessary to be done the studies contained more cases for to determine the frequency of E. coli 0157 and Aeromonas spp. in bacterial diarrhea. 36