Diabetik retinopatideki hemodinamik değişikliklerin kontrast renkli doppler ile değerlendirilmesi
Evaluation of hemodynamic changes in diabetic retinopathy by contrast color doppler imaging
- Tez No: 103370
- Danışmanlar: PROF.DR. BERATİ HASANREİSOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
VI. ÖZET 60 diabetik hastanın 120 gözü ve sağlıklı 10 bireyin 20 gözü çalışmaya alındı. Diabetik hastalar, diabetik retinopati derecesine göre 5 gruba ayrıldı. Retinopatisiz grup, BDR grubu ve Pre PDR grubu 10'ar hastadan oluşurken PDR grubunda 15 olgu mevcuttu. PDR grubundaki olgulara Doppler incelemesinden sonra panretinal argon laser tedavisi tamamlanıp PRP grubu oluşturuldu. Gruplar arasında yaş, AKŞ, HbAlc, fruktozamin, kolesterol ve trigliserit düzeyleri bakımından fark yoktu. Tüm olgularda OA, SRA, KPSA, sistolik ve diastolik akım hızlan ile RJ'leri kontrast ajan ( Levovist®) öncesi ve sonrası değerlendirildi. Sonuçlar kontrol grubuna göre ve diabetik gruplar arasında karşılaştırıldı. OA sistolik akım hızlarında herhangibir anlamlı değişiklik bulunamazken, Rl artmasına paralel diastolik akım hızlarında diabetin ileri evrelerinde belirgin azalma izlendi. SRA de ise, hem sistolik hem de diastolik akım hızlarında hem kontrol grubuna göre hemde gruplar arasında anlamlı azalmalar vardı. RI de buna paralel artmış bulundu. KPSA'de de diabetik retinopati evrelerinde, kontrol grubuna göre sistolik ve diastolik akım hızlarında azalmalar anlamlı idi. RI ise PDR grubu dışında diabetik retinopatinin evresine uygun olarak artmaktaydı. Panretinal laser tedavisinden sonra, OA, SRA, KPSA akım hızlarında azalmalar vardı, ancak anlamlı düzeyde değildi. Buna rağmen SRA ve KPSA düzeyinde Rl deki artış anlamlı düzeyde idi. Diabetik retinopatide, hem damar direncinin artması hem de kanın reolojik yapısındaki değişiklikler retrobulber akım hızlanndaki değişiklikleri açıklamaktadır. Çalışmamızda, artmış damar direnci, RI artışı ile gösterilmiştir. Aynca diabete bağlı otoregülasyonun bozulması da retinal hemodinami üzerine etkili olmaktadır. Kontrast ajan sonrası tüm akım hızları artmış olarak bulunmasına rağmen diabetik retinopatiye bağlı gelişen retrobulber hemodinamik değişikliklerin tespitinde klasik renkli Doppler tekniğine bir üstünlüğü saptanamadı. Ancak diabetik retinopatiye bağlı, akımlarda ileri derecede azalma varsa veya incelenen damarlar olduça küçük ve lokalizasyonu zor ise kontrast Doppler tekniği ile daha kısa zamanda ve daha kesin akım ölçümleri yapılabilir. 61
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In our study, we examined 120 eyes of 60 patients and 20 eyes of 10 healthy controls. According to the severity of diabetic retinopathy (DR), patients were devided into 5 groups; Without retinopathy, Backgraund DR, Preproliferative DR, Proliferative DR and Panretinal photocoagulatiton (PRP) group. PDR patients were treated with PRP after Doppler ultrasound examination and were placed into PRP group. The first 3 groups consisted of 10 patients while the PDR group consisted of 15 patients. There was no significant difference between the groups with respect to age, fasting blood glucose level, HbAlc level, fructosamine, cholesterol and trigliceride levels. For each case, OA, SRA, SPSA, systolic and diastolic flow rates, and RI were examined with / without agent Levovist. No significant difference was found for OA, systolic blood flow rates, while diastolic blood flow rates were markedly diminished with increasing RI in advanced stages of DR. SRA systolic and diastolic blood flow rates were found significantly decreased when compared with the control group and also with advancing DR. RI was observed to have increased with decreasing flow rates. Only the difference between PDR and PRP groups was found to be insignificant. Diastolic and systolic flow rates in SPSA were significantly decreased in DR patients compared to the healthy controls. RI for SPSA increased with advancing DR stage, with the exception of PRP group. Blood flow rates in OA, SRA, SPSA were decreased following PRP, but the changes were not significant. However, RI in SRA and SPSA were significantly increased. The increased vascular resistance and the changes in rheologic properties of blood account for the changes in retrobulber flow rates in DR. We demonstrated the increased vascular resistance with increase in RI in our study. In addition, disrupted auto regulation in diabetes also effects on retinal circulation. We demonstrated that all flow rates were increased following contrast agent injection. However, this technique offers no advantage over classical colour Doppler sound examination for detecting retrobulbar hemodynamic changes due 62to DR. Nevertheless, if flow rates are extremely diminished due DR. the vessels are extremely thin or vessels localization is difficult; more precise flow measurements with shorter examination time can be achieved with contrast Doppler sound examination. 63