Hiperemezis gravidarum etiyopatogenezinde leptinin yeri
The Role of leptin in the pathogenesis of hyperemesis gravidarum
  1. Tez No: 103446
  2. Yazar: EBRU ÖZTÜRK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LÜGEN CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
49 VII ÖZET Amaç: Biz bu çalışmamızda, etiyopatogenezinde gestasyonel hormonların sıkça suçlandığı hiperemezis gravidarumda leptin seviyelerini tespit edip, sonuçların farklı gestasyonel hormon seviyeleri ile korelasyonunu açığa çıkartmayı amaçladık. Materyal-Metod: Bu çalışmaya, hiperemezis gravidarum sebebiyle hospitalize edilen 30 ve hiçbir semptomu olmayan 26 olmak üzere toplam 56 gebe alındı. Kontrol grubundaki gebelerin yaş, parite ve vücut kitle indeksleri (VKI) açısından çalışma grubuna yakın olmalarına dikkat edildi. Çalışma grubundaki hastalardan hospitalize edildikten hemen sonra, kontrol grubunda da poliklinik kontrolleri sırasında ilk trimester kanlan alındı. Her iki gruptaki gebelerden ikinci trimester kanlan poliklinik kontrolleri sırasında alındı. RIA yöntemi ile serum leptin, ST3, ST4, TSH, serbest phCG, total phCG, prolaktin, estradiol, progesteron, kortizol, FSH ve LH seviyeleri tespit edildi. Her iki gruptaki hormon parametreleri kendi aralannda karşılaştınldı ve leptin seviyeleri ile korelasyonlan değerlendirildi. Bulgular: Serum leptin seviyeleri her iki trimesterde de gruplar arasında farklılık göstermedi ve her iki grupta da I. trimesterde VKİ ile istatistiksel olarak anlamlı korelasyon izlendi. Çalışma grubunda yüksek phCG değerlerine bağlı olabilecek“geçici hipertiroidism”ile uyumlu I. trimester tiroid fonksiyon değişiklikleri izlendi. Leptinin bu dönemde ST4 ile kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı ve çalışma grubunda da anlamlı sınıra yakın, orta derecede korelasyon gösterdiği saptandı. Leptin seviyeleri, her iki trimesterde ve her iki grupta diğer hormon parametreleri ile korelasyon göstermedi. Yorum: Bu sonuçlar leptinin, hiperemezis gravidarum etyopatogenezinde direkt etki göstererek değil, kompleks mekanizmaların muhtemel bir ara mediatörü olarak rol alabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
50 vra SUMMARY Objective: The aim of the study was to identify the seram leptin levels and correlation with other gestational hormones in women suffering hyperemesis gravidarum. Methods: We enrolled 30 women with hyperemesis gravidarum (HG) and 26 non- hyperemetic, gestational stage and BMI (body mass index) matched control group. We measured the serum concentrations of leptin, FT3, FT4, TSH, free phCG, total |3hCG, prolaktin, estrodiol, progesteron, cortizol, FSH and LH by using a radioimmunoassay (RIA). Serum samples were taken at the time of hospitalization and after cessation of disease during second trimester in hyperemetics and gestational stage matched routine visits in the control group. Results: There was no difference between HG and control groups in the meaning of serum leptin levels (22.60 ± 16,82 vs 22.01 + 19.77 ng/ml -in first trimester- p>0.05 and 23.23 ± 14.02 vs 23.12 ± 12.44 ng/ml -in second trimester- p>0.05, respectively ). There were statistically significant correlation between serum leptin levels and BMI in first trimester (p0.05).