Patella femoral eklem dizilim bozukluğunda rehabilitasyonun etkinliği
Efficiency of rehabilitation in patello femoral malalignment
  1. Tez No: 103490
  2. Yazar: VOLGA BAYRAKCI TUNAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1292
Özet
ÖZET Bayrakçı Tunay, V., Patellofemoral eklem dizilim bozukluğunda rehabilitasyonun etkinliği, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı, Doktora Tezi, Ankara, 2001. Patellofemoral eklem dizilim bozukluğu sendromu, patellar subluksasyon, tilt ve tilt ile birlikte patellar subluksasyonu içeren ve ağrı ile karakterize bir patellofemoral ağrı sendromudur. Bu çalışmada amaç, patellofemoral dizilim bozukluğundan kaynaklanan patellofemoral ağrı probleminde konservatif ve cerrahi lateral retinaküler gevşetme yöntemi sonrasında uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarının etkinliğinin karşılaştırılması ve en uygun tedavi protokollerinin oluşturulmasıdır. 40 olgu (20 konservatif, 20 cerrahi sonrası) tedavi programına alınmıştır. Ağrı, manyetik rezonans görüntülemeden elde edilen patellar tilt, uyum ve sulkus açı lan fonksiyonel testler, Cincinnati diz aktivite skalası, alt ekstremite fonksiyonel skalası, hamstring kas kısalığı, Q açısı ölçümü, quadriceps kas kuvveti, uyluk çevre ölçümü ve ayak biyomekanik analizinin değerlendirmeleri karşı laştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Bayrakçı Tunay, V., Efficiency of rehabilitation in patellofemoral malalignment, Hacettepe University Institute of medical Sciences, Physical Therapy and Rehabilitation Program, Doctoral Thesis, Ankara, 2001. Patellofemoral malalignment syndrome is a patellofemoral pain syndrome characterized with pain included patellar subluxation, tilt and tilt with patellar subluxation. The purpose of this study is to compare efficiency of physiotherapy programs after conservative and post-operative lateral retinacular release techniques and perform the most appropriate treatment protocols in patellofemoral pain syndrome originate from patellofemoral malalignment. Forty subjects (20 conservative, 20 post-operative) participated treatment program. Pain, patellar tilt, congruence and sulcus angles obtained from magnetik rezonance imaging (MRI), Cincinnati knee activity scale, lower extremity functional scale (LEFS), hamstring muscle tightness, measuremnet of Q angle quadriceps muscle strength, thigh mesurement and ankle biomechanic evaluations were compared.