Zihinsel özürlü ve sağlıklı kadınlarda fiziksel uygunluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison between the fitness levels of mentally retarded and healthy women
  1. Tez No: 103498
  2. Yazar: MEHMET YANARDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yanardağ, M., Zihinsel özürlü Kadınlarla Sağlıklı Kadınların Fiziksel Uygunluk Düzeylerinin Karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2001. Bu çalışma eğitilebilir zihinsel özürlü kadınlar ve sağlıklı kadınların fiziksel uygunluk düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı Ankara Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile Eskişehir Yetişkin Zihinsel Özürlü Kadınlar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada deney grubu bu merkezlerde kalan 31 eğitilebilir zihinsel özürlü kadından, kontrol grubu ise düzenli egzersiz yapmayan 31 sağlıklı kadından oluşmaktadır. Olguların fiziksel uygunluklarım değerlendirmek üzere uygulanan testler; vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi, postür analizi, tüm ekstremite ve gövde kaslarının manuel kas testi ile değerlendirilmesi, statik dengenin değerlendirilmesi, 6 dakikalık yürüme testi ile kardiyovasküler enduransın değerlendirilmesi, yapılan yağ ölçümü ve alınan kan örneklerinden kardiyovasküler risk aktörlerinin değerlendirilmesi, push-ups ve sit-ups testleriyle kassal enduransın değerlendirilmesi, otur-uzan, omuz esneklik, gövde hiperekstansiyonu ve lateral fieksiyonu ile esnekliğin değerlendirilmesi, standing board jump testi ile gücün değerlendirmesini içermektedir. Çalışmamızın sonunda, vücut kitle indeksi, kas kuvveti ve enduransı, yürüyüş mesafesi, mak.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yanardağ M.: Comparison between the fitness levels of mentally retarded and healthy women. Hacettepe University Medical Sciences Institute Cardio pulmonary Rehabilitation Programme Thesis of Master of Science, Ankara 2001. In this study, it's aimed to evaluate fitness levels of healthy women and mentally retarded women who can be educated. Study was realised in Care and Rehabilitation Center, in Ankara and in Adult Mentally Retarded Women Care and Rehabilitaion Center, in Eskişehir. Experiment group in the study was composed of 31 women at educated level and the members of control group was composed of 31 healthy women. Evaluation of body composition, postur analaysis, whole extremities body muscles by manuel muscule test, static balance, cardiovascular endurance with 6 minutes walking tests, cardiovascular risk factor by the blood and lipid samples taken from the members, evaluation of muscular endurance by push-ups ve sit-ups tests and evaluation of flexibility by sit-reach, shoulder flexibility, body hyperextension and lateral flexion, evaluation of power by standing board jump test were the tests in order to examine concepts used in the study.