Romatoid artrit hastalarında IGF-1 (insülin-like growth faktör-1), IGFBP-3 (insülin, like growth faktör binding protein-3) düzeylerinin osteoporoz etyopatogenezindeki rolü
The Role of insulin-like growth factor binding protein 3 levels in the etiopathogenesis of osteoporosis in rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 103497
  2. Yazar: ALEV YÜCEL (KAZANCI)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEBNEM ATAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ill ÖZET Romatoid artritte(RA) kemik yapım yıkımında artış ve kemik kitlesinin kaybı sık görülen bir klinik problemdir. Inflamasyonun, kemik yapımının önemli bir lokal düzenleyicisi olan insulin like growth faktör-1(IGF-1) ve biyolojik aktivite modülatörü insulin like growth faktör binding protein-3 (IGFBP-3) üzerine etkileri güncel olarak araştırılan bir konudur. Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümüne başvuran 50 RA'li ve 30 kontrol bireyinde, IGF-1 ve IGFBP-3'ün hastalık aktivasyonu ve kemik mineral yoğunluğu(KMY) ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. RA grubunda kontrol grubuna göre, KMY değerleri ve IGFBP-3 düzeyi daha düşük, TNF-alfa, total ALP ve osteokalsin düzeyleri ise daha yüksekti, ancak istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Increase in bone formation and resorption, and bone mass loss is a frequent clinical problem in Rheumatoid Arthritis (RA). The effects of inflammation over insulin like growth factor-l (IGF-I) which is an important local modulator in bone formation and insulin like growth factor binding protein-3 (IGFBP-3) which modulates the biological activity of IGF-I, has been a current subject for clinical investigation. In this study, the correlation of IGF-I and IGFBP-3 with disease activation and bone mineral density (BMD) in 50 subjects with RA and 30 control subjects were evaluated at the Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Faculty of Medicine, Ankara University. In subjects with RA; BMD and IGFBP-3 levels were lower and TNF-oc, total ALP and osteocalcin levels were higher, though no statistical significant difference existed.