Spastisiteyi değerlendirmeye yönelik klinik yöntemlerin güvenilirliğinin incelenmesi
Examination of reliability of different clinical methods in the assessment of spasticity
- Tez No: 103499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Mutlu, A., Spastisiteyi değerlendirmeye yönelik farklı klinik yöntemlerin güvenirliğinin incelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Yüksek LisansTezi, Ankara, 2001. Serebral Paralizi(SP)'li çocukların alt ekstremite kaslarındaki spastisiteyi değerlendirmede gonyometrik ölçüm, Ashworth ve Modifiye Ashworth Skalalan'nın güvenirliğini araştırmak amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Bu amaçla, 38 spastik diplejik SP'li olgunun alt ekstremite spastisitesi gonyometrik ölçüm, Ashworth ve Modifiye Ashworth Skalaları ile mesleki tecrübeleri farklı üç fizyoterapist tarafından bir kez değerlendirilirken bu olgulardan 30'u ise 5-7 gün aralar ile ikinci kez değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda elde ettiğimiz veriler incelendiğinde gonyometrik ölçümlerin fizyoterapistler arası güvenirliği yüksek bulunmuştur(p0.05). Ashworth Skalası'mn ölçümler arası güvenirliği tüm ölçümler için anlamlı olup(p0.05).
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Mutlu, A., Examination of reliability of different clinical methods in the assessment of spasticity, Hacettepe University, Health Science Institute, Master Thesis in Physical Therapy and Rehabilitation, Ankara, 2001. This study was planned to investigate the reliability of goniometric measurement, Ashworth Scale and Modified Ashworth Scale in the assessment of lower extremity spasticity in children with spastic diplegic Cerebral Palsy(CP). The study included 38 children with CP. Three different experienced physical therapist assessed spasticity of lower extremities by goniometric measurement, Ashworth and Modified Ashworth Scales of 38 children with CP. And also 30 of these subjects were assessed for the second sessions which had 5-7 day interval periods with the initial sessions. When the results of our study were examined, intertester reliability and intratester reliability were found statistically significant(p0.05). For the other measurements“mild-good”and“high-very high agreement”for intertester reliability and intratester reliability(p0.05).