Kronik lomber disk hernili hastaların tedavisinde tens ile elektroakupunktur tedavisinin karşılaştırılması
- Tez No: 103510
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT GÖKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu prospektif klinik çalışmada lomber disk herni tanısı almış hastalarda TENS ile elektroakupunktur tedavi etkinliğini değerlendirmek ve karşılaştırmak amaçlanmıştır. En az üç ay ve daha uzun süre bel ağrısı olup da; kronik lomber disk herni tanısı alan, yaşlan 20 ile 50 arasında değişen 60 hasta (30 kadın ve 30 erkek) randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki 30 hastaya TENS, ikinci gruptaki 30 hastaya da elektroakupunktur tedavisi haftada üç kez 20 dakika, toplamda 15 seans olarak uygulandı. Hastalar tedavi öncesi, tedaviden hemen sonrası ve tedavi bitiminden bir ay sonra sırasıyla EPZ (El- Parmak Zemin Mesafesi), DBK (Düz Bacak Kaldırma), Valleix Noktalan Hassasiyeti, VAS (Visual Analog Skala), Oswestry Ağn Dizabilite Formu ve Bel Ağnsı Sonuç Skalası ölçümleri yapıldı. Elde edilen sonuçlar gruplar arası ve her iki grup kendi içinde istatistiksel olarak karşılaştınldı. EPZ, DBK, Valleix Nokta Hassasiyeti, VAS, Oswestry Ağn Dizabilite Formu ve Bel Ağnsı Sonuç Skalası değerlerinde karşılaştınlan iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY In this prospective clinical study the aim was to evaluate and compare the efficacy of TENS and elektroacupuncture in patients with lumbar discal herniation. Sixty patients (30 males, 30 females) who have low back pain for three months or more and were diagnosed as lumbar discal herniation allocated to two groups randomly age range of the patients was 20-50 years. To 30 patients of the first group TENS, and to 30 patients of the second group electroacupuncture applicated three times weekly, total 15 sessions and each session lasted 20 minutes. All patients evaluated at admittion, just after the treatment, and one month after the treatment by following parameters; HFF (Hand-Finger Floor Distance), SLR (Smooth Leg Raising), Tenderness of Valleix Points, VAS (Visual Analog Scala), Oswestry Pain Disability Form and Low Back Pain Result Scala. Statistically significant difference was not found in HFF, SLR, Tenderness of Valleix Points, VAS (Visual Analog Scala), Oswestry Pain Disability Form and Low Back Pain Result Scala parameters between the two groups (p>0,05).