İşyerlerinde koruyucu fizyoterapi ve ergonomik yaklaşımların etkinliği
Effectiveness of prophylactic physical therapy and ergenomic intervention programs in workplaces
  1. Tez No: 103509
  2. Yazar: MURAT DALKILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1373
Özet
ÖZET Dalkılınç,M, İşyerlerinde koruyucu fizyoterapi ve ergonomik yaklaşımların etkinliği, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yönetmeliğinin Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Programı Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2001. Bilgisayar kullanıcılarında işe bağlı kas iskelet sistemi problemlerinin belirlenmesi ve bu problemlerin oluşumuna neden olan faktörler ile bunların önlenmesine yönelik yaklaşımların etkinliğini değerlendirmek amacıyla planlanan bu çalışma, Likom Yazlım Hizmetleri Ltd. şirketinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda 15 'i kadın, 25 'i erkek 40 olgudan oluşan homojen bir grup katılmıştır. Grubun homojenliğini, her çalışanın kendine ait donanım ve iş çevresi dahilinde iş gününü bu çalışma düzeneğinde geçiriyor olması belirlemiştir. Çalışanlar postüral, çevresel ve ergonomik risk faktörleri açısından değerlendirilmişlerdir. Değerlendirmenin sonuçlanmasından bir hafta sonra koruyucu fizyoterapi ve ergonomi programına alınmışlardır. Eğitim sürecinin üzerinden geçen 1 haftalık sürecin ardından çalışmanın etkinliğini denetlemek amacıyla eğitim sonrası ikinci bir değerlendirmeye alınmışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dalkılınç,M, Effectivenes of Prophylactic Physical Therapy and Ergonomic Intervention Programs in Workplaces, Hacettepe University, Healty Sciences Instute Master Thesis in Physical Therapy and Rehabilitation, Ankara,2001. This study was performed to investigate the effectivenes of a prophylactic physical therapy and ergonomic intervention program in the workplace. The study was carried out at Likom Software Corporation and a total of 40 employees consisting of 15 female and 25 male were included in this study. The group of employees were homogeneous in regards to working hours at the same VDT workstations.. Employees were first evaluated with checklists for defining ergonomic, workplace and postural risk factors.