Alt ekstremite amputelerinde esnek ve sert soket uygulamalarının fonksiyona etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the functional effects of flexible and hard sockets on the lower limb amputees
- Tez No: 103522
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜL ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1060
Özet
ÖZET Taşlı K., Alt ekstremite Amputelerinde Esnek ve Sert Soket Uygulamalarının Fonksiyona Etkilerinin Karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Doktora Tezi, Ankara, 2001. Dizüstü amputelerde soket yapımında kullanılan termoplastik materyal ve laminasyon tekniği ile elde edilen iki farklı diz üstü soketinin protezin süspansiyonuna yürüyüş ve fonksiyon üzerine olan etkilerini karşılaştırmak amacı ile yapılan çalışmaya Bio-flt Protez Ortez ve Rehabilitasyon merkezine başvuran 20 unilateral diz üstü ampute alınmıştır. Olgulara önce sert laminasyon soket ile daha sonra esnek soket uygulaması ile protez eğitimi verilmiş ve her iki uygulamayı takiben olgular değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Task K., Comparison of the functional effects of flexible and hard sockets on the lower limb amputees, Doctorate theses Health Sciences Institute, Physical Therapy and Rehabilitation programme, Hacettepe University, Ankara, 2001. 20 unilateral above knee amputees were the subjects of the study which was carried out with the purpose of comparing the effects of flexible and hard sockets on the function and suspension. Patients were fitted with hard and flexible sockets respectively, received prosthetic treatment and assessed with functional evaluations after each application.