Yüksek voltaj galvanik stimülasyonun ön çapraz bağ tamiri sonrası rehabilitasyonda kas gücüne etkisi
High voltage galvanic stimulation in the muscle strengthening effects after anterior cruciate ligament reconstruction at rehabilitation
  1. Tez No: 103535
  2. Yazar: ABİDİN TANRIKUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEP GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı ÖÇB tamiri sonrası kuadrisep kas gücünü artırmada YVGS ve NMES'un etkinliklerinin araştırılmasıdır. Kemik patella kemik (KPK) veya hemstring greftiyle artroskopik olarak ÖÇB tamiri yapılan ve rehabilitasyon amacıyla refere edilen toplam 21 hasta ile gerçekleştirilmiş prospektif bir çalışmadır. Hastalar randomizasyon yöntemiyle YVGS + rehabilitasyon, NMES + rehabilitasyon veya sadece rehabilitasyon uygulanılan kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Elektrik stimülasyonu ve rehabilitasyon programı 6 hafta toplam 30 seans uygulanıp, hastalar rehabilitasyon öncesi, 6. ve 12. haftalarda fonksiyonel değerlendirme için Lysholm skoru, ağrı için görsel analog skala (GAS), hastanın ve hekimin genel değerlendirme skoru ile takip edilmişlerdir. Hastalar rehabilitasyon öncesi ve 12. haftalarda MRG ile kuadriseps kesit alanı ve 12. haftada iki taraflı izometrik ve izokinetik kuadriseps femoris kası pik tork ölçümleriyle değerlendirilmişlerdir. 12. hafta Lysholm skorları her üç grupta da artmış ancak YVGS grubunda bu artış daha anlamlı bulunmuştur (p0,05). Gruplar arasında sağlam ve ameliyat olan bacak kuadriseps kasının MRG kesit alanların ölçümleri arasında rehabilitasyonun başlangıcı ile 12. hafta arasında istatistiksel olarak anlamlılık bulunamamıştır (p>0,05). Gruplar arasında rehabilitasyonun sonunda 60, 120 ve 240°/sn hızlarda 67yapılan izokinetik ve 60°de izometrik ölçüm sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlılık bulunamamıştır (p>0,05). Sonuç olarak çalışmamızda 6 hafta süreyle uygulanan YVGS'un ÖÇB tamiri sonrası kuadriseps kas gücünü artırmada belirgin bir etkisinin olmadığı, ancak etkin bir analjezi sağladığı, fonksiyonel ve genel değerlendirme skorlarda artış oluşturduğu gösterildi. Bu nedenle YVGS'un analjezik etkisi nedeniyle, ÖÇB tamiri sonrası rehabilitasyon programında ek bir tedavi modalitesi olarak kullanılabileceği kanaatine varıldı. SUMMARY The aim of this study is to investigate the effectiveness of high voltage galvanic stimulation (HVGS) and neuromuscular electrical stimulation (NMES) in the quadriceps femoris muscle strengthening in patients following an arthroscopic anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction. 21 patients who undervent artroscopic bone- patellar tendon-bone (BPB) or hamstring graft reconstruction of the ACL were enrolled in this prospective study. Patients were randomly divided into three groups as HVGS + rehabilitation, NMES + rehabilitation or only rehabilitation for the control group. Electrical stimulation and rehabilitation program were applied for 30 sessions for 6 weeks. Patients were evaluated before rehabilitation, at 6th and 12th weeks with Lysholm score for functional assessment, visual analogue scale (VAS) for pain, and the patient's and physician's global assessment scores. Patients were evaluated before rehabilitation, and at 12th week for thigh cross- sectional quadriceps femoris muscle area by means of MRI and at 12th week for bilateral quadriseps femoris muscle isokinetic and izometric peak torque. At the 12th week the Lysholm scores values 68
Özet (Çeviri)
yapılan izokinetik ve 60°de izometrik ölçüm sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlılık bulunamamıştır (p>0,05). Sonuç olarak çalışmamızda 6 hafta süreyle uygulanan YVGS'un ÖÇB tamiri sonrası kuadriseps kas gücünü artırmada belirgin bir etkisinin olmadığı, ancak etkin bir analjezi sağladığı, fonksiyonel ve genel değerlendirme skorlarda artış oluşturduğu gösterildi. Bu nedenle YVGS'un analjezik etkisi nedeniyle, ÖÇB tamiri sonrası rehabilitasyon programında ek bir tedavi modalitesi olarak kullanılabileceği kanaatine varıldı. SUMMARY The aim of this study is to investigate the effectiveness of high voltage galvanic stimulation (HVGS) and neuromuscular electrical stimulation (NMES) in the quadriceps femoris muscle strengthening in patients following an arthroscopic anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction. 21 patients who undervent artroscopic bone- patellar tendon-bone (BPB) or hamstring graft reconstruction of the ACL were enrolled in this prospective study. Patients were randomly divided into three groups as HVGS + rehabilitation, NMES + rehabilitation or only rehabilitation for the control group. Electrical stimulation and rehabilitation program were applied for 30 sessions for 6 weeks. Patients were evaluated before rehabilitation, at 6th and 12th weeks with Lysholm score for functional assessment, visual analogue scale (VAS) for pain, and the patient's and physician's global assessment scores. Patients were evaluated before rehabilitation, and at 12th week for thigh cross- sectional quadriceps femoris muscle area by means of MRI and at 12th week for bilateral quadriseps femoris muscle isokinetic and izometric peak torque. At the 12th week the Lysholm scores values 68were increased in all three groups, however the increase was more pronounced in the HVGS group (p0,05). No significant differences were observed between groups in the results of isometric measurements in 60°, and isokinetic measurements with the velocity of 60, 120 and 240°/second at 12th week (p>0,005). In conclusion, our study indicates that the application of HVGS for 6 week is not effective in quadriceps muscle strengthening, however it provides an effective analgesia and increases funtional and global assessment scores after ACL reconstruction. Therefore, due to its analgesic effect HVGS can be used as an adjunctive modality in the rehabilitation after ACL reconstruction. 69