Seboreik dermatit tedavisinde flukonazolün etkinliği
The Efficacy of fluconazole in the treatment of sebhorrocic dermatitis
  1. Tez No: 103593
  2. Yazar: ASUMAN CÖMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN ERGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Seboreik dermaiit, sık görülen ve etiolojisinde Malassezia ovaie'mn suçlandığı inflamatuar bir hastalıkta. Tedavisinde topikal ve sistemik antifungatler kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, seboreik dermatit tedavisinde fiukonazolün etkinliği araştırılmıştır. Toplam 58 hastanın alındığı çalışmada hastalar, plasebo veya flukonazoiü 2 hafta süreyle haftada tek doz 300 mg. alacak şekilde randomize edilmiştir. Tedavi bitiminden sonraki bir ay hastalar ilaçsız olarak izlenmiştir. Tedavi öncesi ve sonrasında ve ilaçsız izlem döneminin sonunda klinik bulgularda ve semptomlarda gerileme açısından değerlendirilme yapılmıştır. Tedavi sonrasında, ffukonazol ile istatistiksel olarak anlamlı bir düzelme sağlanırken plaseboda anlamlı bir etki gözlenmemiştir. Ancak her iki grubun ortalama klinik skorları karşılaştırıldığında flukonazof lehine istatistiksel olarak anlamlılık elde edilememiştir. Bu çalışmanın sonuçları flukonazolün seboreik dermatit tedavisinde faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak yüksek nüks oranları nedeniyle, optimal tedavi dozu ve süresinin belirlenebilmesi için ileri çalışmalara gereksinim vardır. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Seborrhoeic dermatitis is a common, chronic papulosqamous dermatosis. The yeast Malassezia ovale is claimed to cause the disease. Pharmacological treatment options include topical and systemic antifungal preparations. The aim of this study was to evaluate the efficacy of fluconazole in the treatment of seborrhoeic dermatitis. A total of 58 patients were included in this double-blind, placebo-controlled study. The patients were randomized to receive either placebo or fluconazole 300 mg. per week for two weeks. Those who completed the therapy had a minimum one-month follow-up period with no medication. Clinical and subjective assessments were performed at the beginning and the end of the therapy and after one-month follow-up period. Statistically significant improvement was obtained with fluconazole while placebo did not show any significant effect. However, the change of mean clinical score of the groups did not show any statistical significance in favour of fluconazole. The results of this study indicate that fluconazole provides some benefit for the treatment of seborrhoeic dermatitis. But, high recurrence rates necessitate further studies to determine the optimal dosage and duration of treatment. 31