Seboreik dermatitte 308 NM monokromatik excimer ışık tedavisinin etkinliği
- Tez No: 396342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SEÇKİN GENÇOSMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Seboreik dermatit, sık görülen, kronik, rekürren, inflamatuar bir deri hastalığıdır. Antifungaller, kortikosteroidler ve kalsinörin inhibitörleri gibi topikal ajanlar, seboreik dermatit tedavisinin temelini oluşturmaktadır. Literatürde, dar bant ultraviyole B'nin de seboreik dermatitte etkili olabileceğini bildiren tek bir çalışma bulunmaktadır. 308-nm monokromatik excimer ışık, dalga boyu UVB spektrumunda yer alan, sadece lezyonlu deriyi tedavi edebilen ve başta psoriasis ve vitiligo olmak üzere çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde etkili ve güvenli olduğu gösterilmiş bir fototerapi yöntemidir. Seboreik dermatit hastalarında, doğrudan etkilenen bölgenin tedavi edilmesine olanak sağladığı için, potansiyel bir tedavi seçeneği olabilir. Bu çalışmanın amacı, seboreik dermatitte, 308-nm monokromatik excimer ışık tedavisinin etkinliğini ve güvenilirliğini açık ve prospektif olarak araştırmaktır. Çalışmaya Ocak 2013-Ocak 2014 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniklerine başvuran, en az 3 aydır yüz bölgesinde seboreik dermatiti olan, 18 yaş üzerinde 20 hasta alındı. Hastaların yüz bölgesine 308-nm monokromatik excimer ışık tedavisi, haftada 2 gün, toplam 6 hafta süreyle uygulandı. Klinik değerlendirme için araştırıcı tarafından yapılan yüz alan şiddet skoru (0-30 arası olabilir) ve araştırıcı global değerlendirme skoru (0-4 arası olabilir), hasta tarafından yapılan vizüel analog skala skoru (0-10 arası olabilir) ve dermatoloji yaşam kalite ölçeği (DYKÖ) skorları kullanıldı. Yan etkiler kaydedildi. Çalışma protokolüne uyan ve en az 4 seans tedavi alarak ilk kontrol vizitine katılan 16 hasta istatistiksel değerlendirmeye alındı. Altı haftalık tedavi dönemi sonunda, araştırıcı global değerlendirme skoru 1 (hafif hastalık) olan hasta sayısı 7 (% 43,75) iken, yüz alan şiddet skorunda bazale göre % 50'den fazla azalma olan hasta sayısı 9 (% 56,25) idi. Altıncı haftada yüz alan şiddet skorunda bazale göre ortalama yüzde azalma % 45,8, vizüel analog skala skorunda bazale göre ortalama yüzde azalma % 36,6 olarak saptandı. Excimer ışık tedavisi hastalar tarafından iyi tolere edildi, toplam 3 hastada eritem ve yanma ortaya çıktı. Eritem ortaya çıkan hastalardan birinde, seboreik dermatitte kötüleşme de olduğu için tedavi kesildi. 308-nm monokromatik excimer ışık, seboreik dermatitte alternatif bir tedavi yöntemi olabilir. ANAHTAR KELİMELER: Excimer ışık, fototerapi, seboreik dermatit
Özet (Çeviri)
Seborrheic dermatitis is a common, chronic, relapsing, inflammatory disease of the skin. Topical agents such as antifungals, corticosteroids and calcineurin inhibitors are the main treatment options. The data on efficacy of narrowband UVB is limited to one small study. 308-nm monochromatic excimer light, with its wave length in the UVB spectrum, has been proven to be useful and safe in various skin disorders, mainly psoriasis and vitiligo. It's major superiority is to target only affected skin. This ability can make it a potential treatment alternative in seborrheic dermatitis patients. The aim of this study is to investigate in an open and prospective manner the effectiveness and safety of 308-nm monochromatic excimer light treatment in seborrheic dermatitis. Twenty patients over 18 years of age with facial seborrheic dermatitis of at least 3 months duration referring to the dermatology outpatient clinics of Marmara University School of Medicine between January 2013 and January 2014 were included in the study. 308-nm excimer light was applied to the face of patients twice a week for 6 weeks. Face area and severity score (0-30) and investigator's global assessment (0-4) were done by the physician whereas visual analog scale (0-10) and dermatology life quality index were used by the patients for clinical evaluations. Adverse effects were recorded. Sixteen patients following the treatment protocol and attending the first control visit after having a minimum of 4 phototherapy sessions were included in the statistical analysis. At 6th week of treatment, 7 patients (43,75 %) had an investigator's global assessment score of 1 (mild disease) whereas 9 patients (56,25%) showed more than 50 % improvement in the face area and severity score compared to baseline. Mean percentage of improvement in face area and severity score was 45,8 % and mean percentage of improvement in visual analog scale score was 36,6 % at 6th week. Excimer light treatment was well tolerated by patients, erythema and burning sensation appeared in 3 of them. One of the patients who had erythema related with phototherapy also experienced a worsening of seborrheic dermatitis and treatment was discontinued in this patient. 308-nm monochromatic excimer light can be an alternative treatment modality in seborrheic dermatitis. KEY WORDS: Excimer light, phototeraphy, seborrheic dermatitis