Nevüslerde dijital epiluminesans mikroskopi muayene bulgularının histopatolojik muayene bulguları ile korelasyonu
The Correlation between digital epiluminescence microscopy and histopathologic examination findings
- Tez No: 103601
- Danışmanlar: DOÇ.DR. Y. GÜL DENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 930
Özet
ÖZET Epiluminesans mikroskopi; pigmente deri lezyonlarının in vivo mikroskobik incelenmesidir. Bu çalışma ile pigmente deri lezyonlarının dijital epiluminesans mikroskopik muayene bulgularının ABCD kuralına göre değerlendirilme sonuçlan ile histopatolojik bulgularının korelasyonunun araştırılması amaçlandı. Bu amaçla; Ekim 1999 ile Kasım 2000 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalına pigmente deri lezyonları nedeni ile başvuran 652 olguya ait 5653 pigmente deri lezyonu dijital epiluminesans mikroskopi ile değerlendirildi. Bu lezyonlardan 340 tanesi eksize edilerek histopatolojik incelemeleri yapıldı. Elde edilen dijital epiluminesans mikroskopik ve histopatolojik inceleme sonuçlan karşılaştırıldı. Eksize edilen 340 pigmente deri lezyonunun histopatolojik inceleme sonuçlarına göre 314'ü melanositik, 26'sı melanositik olmayan gruptandı. 307'si (%97.77) melanositik, 22' si (%84.2) melanositik olmayan toplam 329 (%96.76) lezyona epiluminesans mikroskopik inceleme ile doğru tanı konduğu saptandı. Malign melanom için ABCD kuralının; sensitivitesi %80.00, spesifitesi %99.67, pozitif prediktif değeri %36.36 ve negatif prediktif değeri % 96.76 bulundu. Malign melanomun ortalama ABCD skoru 6.18 ± 1.13, benign melanositik lezyonların (displastik nevüs, jonksiyonel nevus, intradermal nevüs, kompound nevüs, mavi nevüs ve lentigolar) ortalama ABCD skoru 2.97± 0.32 idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CORRELATION BETWEEN DIGITAL EPDLUMINESCENCE MICROSCOPY AND HISTOPATHOLOGIC EXAMINATION FINDINGS Epiluminescence microscopy is an in vivo microscopic examination of pigmented skin lesions. This study was performed to investigate the correlation between the examination findings of pigmented skin lesions according to ABCD rule for epiluminescence microscopy and histopathologic findings. For this purpose, 5653 pigmented skin lesions, which belonged to 652 cases, who had administered to Çukurova University Medical Faculty, Dermatology Department between October 1999 and November 2000, were evaluated with digital epiluminescence microscopy. Out of 5653, 340 lesions were excised and histopathologic examination was performed. The results of digital epiluminescence microscopy and histopathologic findings were compered. According to the results of histopathologic examination of 340 excised pigmented skin lesions, 314 were melanocytic and 26 were nonmelanocytic. In total, 329 (96.76 %) pigmented skin lesions were correctly diagnosed by digital epiluminescence microscopy. With the epiluminescence microscopy examination, 307 of 314 melanocytic and 22 of 26 nonmelanocytic lesions were correctly diagnosed. According to the ABCD score, sensitivity for malignant melanoma was 80.00 %, and specifity was 99.67 %, and positive predictive value was 36.36 %, and negative predictive value was 96.76 %. Mean ABCD scores of malignant melanoma were 6.18 ± 1.13, and benign melanocytic lesions 0 were 2.97 + 0.32.