Çabuk kuvvet gelişiminde kuvvet eşiğinin belirlenmesi
The Determination of strenght threshold in explosive strenght development
- Tez No: 103639
- Danışmanlar: PROF.DR. CANER AÇIKADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 19185
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; Çabuk Kuvvet Eşiği Testinde (ÇKET) üç boyutta izotonik kuvvet ölçüm sistemi (3d-ISMS) yardımıyla ölçülen hız, ivmelenme, kuvvet, mekanik güç, lineer momentum ve kinetik enerji değişkenlere ait ortalama ve maksimum değerler açısından spor dalları (Atletizm, Basketbol, Hentbol, Voleybol, Vücut geliştirme) arası farkları, bu değişkenlere ilişkin eşik yüzdeleri ve eşik değerleri açısından spor dalları arası farkları ve buna ek olarak İTM ağırlığı ile eşik değerleri arası ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaçla, 13 atlet (yaş: 24.08±6.08 yıl, boy: 178.00±4.65 cm ve vücut ağırlığı: 72.54±7.08 kg), 17 basketbolcu (yaş: 23.00±3.6I yıl, boy: 185.55±9.72 cm ve vücut ağırlığı: 84.19±9.96 kg), 16 hentbolcu (yaş: 22.63±4.86 yıl, boy: 185.31±6.19 cm ve vücut ağırlığı: 86.09±8.85 kg), 5 voleybolcu (yaş: 23.20±3.83 yıl, boy: 184.74±6.67 cm ve vücut ağırlığı: 81.56±6.72 kg) ve 6 vücut geliştirici (yaş: 24.17±3.13 yıl, boy: 177.75±7.03 cm ve vücut ağırlığı: 77.50±7.20 kg) bench press hareketinde vücut ağırlıklarının %5(Tsinde bir set sekiz tekrar ısınma yaptıktan sonra, bir tekrarda maksimum kaldırabildikleri ağırlık (İTM) bulunmuştur. İTM testinden beş dakika sonra denekler, birer dakika ara ile önce 2 1 kg daha sonra da İTM'nin %39.90, %49.93, %59.88. %70.0 ve %79.98"ine karşılık gelen yüklerde istemli en yüksek kasılma hızı ile bir tekrar bench press hareketi uygulamışlardır. ÇKET sırasında üç boyutta oluşan harekete ait yerdeğiştirme verisi 100 Hz'de 3d- ISMS ile toplanarak bilgisayara kaydedilmiştir. Yerdeğiştirme verisine beş elemanlı yumuşatma işlemi yapıldıktan sonra hız (H), ivmelenme (İVM), kuvvet (K), mekanik güç (MG), lineer momentum (LM) ve kinetik enerji (KE) değişkenlerine ilişkin ortalama (ort) ve maksimum (maks) değerler hesaplanmıştır. Bu çalışmada, artan yüke bağlı olarak incelenen değişkenlere ait ort ve maks değerler açısından spor dalları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bununla birlikte, yük-spor dalı etkileşimi sadece ortK değişkenindeVI anlamlı bulunmuştur (Fı6.2o«= 1.920, p0.05) ancak, diğer değişkenlerin ort ve maks değerlerinde anlamlı bulunmuştur. Değişkenlere ait ortalama değerler üzerinden belirlenen eşik yüzdeleri (eşik-1%) ve eşik değerlerinde (eşik- İd) spor dalları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (sırasıyla, F4.57= 1.261, p>0.05 ve F4.57= 1.021, p>0.05). Bunun yanısıra, değişkenlere ait maksimum değerler üzerinden belirlenen eşik yüzdeleri (eşik-2%) ve eşik değerlerinde (eşik- 2d) spor dalları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (sırasıyla, F4.57= 1.180, p>0.05 ve F4.57= 0.729, p>0.05).
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The purpose of this study was to compare the differences in mean and maximum values of velocity, acceleration, force, mechanical power, linear momentum and kinetic energy variables of Explosive Strength Threshold Test (ESTT) measured with the help of three dimensional isotonic strength measurement system (3d-ISMS), according to sport branches (Track & Field, Basketball, Handball, Volleyball, Body Building); to also compare the threshold percentages and threshold values of these variables in terms of sport branches and to determine the relationship between 1 RM and the threshold values. The subjects of this study were 13 athletes (age= 23.00±3.61 years, height: 178.00±4.65 cm, weight: 72.54±7.08 kg), 17 basketball players (age: 23.00±3.61 years, height: 185.55±9.72, weight: 84.19±9.96), 16 handball players (age: 22.63±4.86 years, height: 185.31 ±6. 19 cm, weight: 86.09±8.85 kg), 5 volleyball players (age: 23.20±3.83 years, height: 184.74±6.67 cm, weight: 81.56±6.72 kg) and 6 body builders (age: 24.17±3.13 years, height: 177.75±7.03 cm, weight: 77.50±7.20 kg). Their one repetition maximum (1RM) was determined after a warm up of one set with eight repetitions in bench press with 50% of their body weights. 5 min after the 1 RM test, subjects performed bench press with maximum voluntary contraction velocity in 21 kg and in loads of 39.90%, 49.93%,59.88%, 70.0% and 79.89% of 1 RM with one min intervals. During ESTT displacement data of three dimensional movement was recorded in a computer with 100 Hz in 3d- ISMS. After the smoothing with five elements to displacement data, means and maximum values of velocity (V), acceleration (a). Force (F), mechanical power (MP), linear momentum (LM) and kinetic energy (KE) were calculated. In this study, no significant difference was obtained in mean and maximum values of variables that were examined according to increased load among sport branches. Together with this, load-sport branch interaction was only significant invuı mean F variable (Fi6,208= 1.920, p0.05) variable. No significant difference was also found among sport branches in threshold percentages (threshold- 1%) and threshold values (threshold- 1 v) that were determined according to mean values ( F4.57= 1.261, p>0.05 and F4.57= 1.021, p>0.05 respectively). Moreover, there was no significant difference among sport branches in threshold percentages (threshold-2%) and threshold values (threshold-2v) that were determined according to maximum values (F4.57= 1.180, p>0.05 and F4.57= 0.729, p>0.05).