Çabuk kuvvet çalışmalarının 16-18 yaş grubu genç basketbolcuların performansı üzerine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 22337
  2. Yazar: EMRE EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
58 6. ÖZET Araştırma, 16-18 yaş grubu genç basketbolcuların, 8 hafta süre ile yapılan çabuk kuvvet çalışmaları öncesi ve sonrasında, bazı kondisyonel özelliklerini, bilimsel geçerliliği kabul edilmiş alan ve labaratuar testleri ile saptamak, bu değerleri birbirleri ile karşılaştırmak sureti ile, olumlu veya olumsuz bir sonuç elde etmektir. Bu neden ile, 14 deney ve 14 kontrol grubu olarak, toplam 28 genç basketbolcu araştırmaya tabi tutul du. Araştırmanın başlangıcında deney ve kontrol grubunun fiziki özel likleri belirlendi, motorik spor testlerine tabi tutuldu. El dinamometresi, vücut yağ %'si ölçümleri yapıldı. Bu ölçümlerden sonra, deney grubu haf tada 4 kez olmak üzere çabuk kuvvet ilkelerini kapsayan dairesel antren man metodunu, kontrol grubu ise, haftalık düzenli teknik antrenmanları nı yaptı. 8 hafta sonra antrenmanların başlangıcında uygulanan ölçümler tekrarlandı ve sonuçlar değerlendirildi. Araştırmanın sonuçlarım şöyle özetleyebiliriz: - Deney grubu sporcularının uygulanan antrenman programı sonra sı, el dinamometresi ölçüm sonuçları istatistiki açıdan anlamlı bulunmuş tur (** P0.05). Bu neden ile çabuk kuvvet çalışmalarının anaerobik güç arttırmada etkisiz olduğu söylenebilir. - Deney grubu sporcularının, antrenmanlar sonrası vücut yağ %'si ortalamaları azalma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
61 6. SUMMARY The aim of this research is to determine some performance characteristics of young basketball players between the ages of 16-18, using scientifically approved labrotary tests, before and after 8 weeks training period, and to get either positive or negative results by comparing the values. For this reason, 28 young basketball players was observed and 14 of them was the research group and the other 14 is the control group. At the beginning of the research, the physical characteristics of the research and control groups were determined and motoric sport tests were made. The hand dinamometer and body fat % measurements were made. After these measurements the research group made the circuit training method 4 times a week and the control group made the regular weekly technical training. After 8 weeks, the measurements were repeated and the results were evaluated. The results of the research can be summarized like that; 1- After the circuit training, the hand dinamometer measurement results of research group are found statistically important (**P jumping were effected by the successfully applied movemenet technique. 6- In motoric sports tests, which is applied to research group, the developments, except in throwing power and horizantal jumping measurement were found meaningful. 7- The test battery results which were used in the research and formed with 8 stations were differentiated before and after the training, and these results are also in the training and the training method. The differences were found statistically meaningful. 8- The results of sport and labratory tests of the control group players who applied technical training were evaluated before and after the training, but the difference the group averages were found statistically unimportant.63 After all these evaluations, which is applied with the rules of explose power training method, can be accepted as an effective and current traning method in the performance development of he young basketball players between the ages of 16-18.