Futbolcuların tükenme düzeylerinin belirlenmesi: Profesyonel futbolcular üzerine bir çalışma
Determining burnout levels of soccer players: A study on professional soccer players
  1. Tez No: 103641
  2. Yazar: ALİ CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEFİK TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1171
Özet
ÖZET Futbolcularda Tükenme Düzeyinin Belirlenmesi: Profesyonel Futbolcular Üzerine Bir Çalışma Bu araştırmanın amacı; Türkiye L Futbol liginde oynayan profesyonel futbolcuların tükenme düzeylerini belirlemektir. Ayrıca araştırmada ligi farklı sıralamalarda bitiren takımların yaşadığı tükenme düzeyleri arasındaki olası farklılıklar belirlenmektedir. Futbolcuların tükenme düzeylerinin belirlenmesinde Tükenme, Kuşkuculuk ve Mesleki Yeterlik olarak isimlendirilen 3 alt ölçekten oluşan“Maslach Tükenme Ölçeği - Genel Form”(MTÖ-GF) kullanılmıştır. Türkiye I. Futbol liginde oynayan profesyonel futbolcularda bu araştırmanın yapılabilmesi için Uk olarak ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışması gerçekleştirilmiştir. Yapı geçerliği sonrası ölçek maddeleri orijinal ölçekteki gibi üç alt ölçek altında toplanmıştır. Üç alt ölçeğin her birindeki madde ayırt ediciliği için madde- toplam ve madde-genel toplam test korelasyonlarına bakıldığında, değerlerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Alt ölçeklerin iç tutarlık değerleri incelendiğinde ise;“Tükenme”alt ölçeği için Cronbach Alpha.74,“Kuşkuculuk”alt ölçeği için.78,“Mesleki Yeterlik”alt ölçeği için.53 ve ölçeğin genel tutarlık değerinin.74 olduğu bulunmuştur. Ölçeğin 3 hafta ara Ue yapdan test-tekrar test korelasyonları ise;“Tükenme”alt ölçeği için.88,“Kuşkuculuk”alt ölçeği için.81,“Mesleki Yeterlik”alt ölçeği için.58 olarak belirlenmiştir. Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışması sonrasında ölçeği kullanarak Türkiye I. Futbol ligi futbolcularında yapılan çalışmada elde edilen bulgular;“Tükenme”alt ölçeğinde 3. takımın en düşük ve 6. takımın en yüksek ortalama puana sahip olduklarını göstermiştir.“Kuşkuculuk”alt ölçeğinde; 4. takımın en düşük ve 6. takımın en yüksek ortalama puana sahip olduğu görülmüştür. Ve son olarak“Mesleki Yeterlik”alt ölçeğinde ise; en düşük ortalama puana 3. takımın, en yüksek ortalama puana ise 6. takımın sahip olduğu bulunmuştur. Takımların ligin üstünde, ortasında ve altında şeklinde gruplanmaları sonucunda,“Tükenme”alt ölçeği için; sıralamanın üstünde yer alan 1. grubun en düşük, sıralamanın ortasında yer alan 2. grubun en yüksek ortalama puana sahip olduğu bulunmuştur.“Kuşkuculuk”alt ölçeği için, sıralamanın altında yer alan 3. grubun en düşük, sıralamanın üstünde yer alan 2. grubun en yüksek ortalama puana sahip olduğu görülmüştür.“Mesleki Yeterlik”alt ölçeği içinde ise; sıralamanın üstünde olan yer alan 1. grubun en düşük ve sıralamanın ortasında yer alan 2. grubun en düşük ortalama puana sahip olduğu belirlenmiştir. x
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Determining Burnout Levels Of Soccer Players: A Study on Professional Soccer Players The purpose of this study was to determine burnout levels of Turkish professional soccer players on the premier league. Furthermore in the study, probable differences between the experiencing burnout levels of the teams in different order has been determined.“Maslach Burnout Scale - General Survey”including the“emotional exhaustion”,“cynicism”and“professional efficacy”subscales was used to determine burnout levels of professional soccer players. Initiallly, reliability and validity study of the scale was determined to conduct the investigation on the premier league professional soccer players. The results of factor analysis used in determining construct validity indicated that items of scale were collected under 3 factors as original scale. In examining item-item and item-total test correlations, high correlations was found. Cronbach alpha coefficients was.74 for“emotional exhaustion”,.78 for“cyncism”,.53 for“professional efficacy”and.74 for total of scale. The test-retest reliability coefficient of total scale based on 3 week interval was. 88 for“emotional exhaustion”,.81 for“cyncism”,.58 for“professional efficiasy”. After reliability and validity study of scale, a study on professional soccer players of the premier league was carried out. According to findings, the Gençlerbirliği team has the lower mean score and the Adanaspor team has higher mean score on“emotional exhaustion”subscale. In examining“cyncicsm”subscale, it has found the Trabzonspor team has lower mean score and the Adanaspor team has higher mean score. In examining“professional efficacy”, subscale it has found the Gençlerbirliği team has lower mean score, the Adanaspor team has higher mean score. The teams have classified as upper, middle and lower of the league. According to this classify; it has been found that the upper group named as first group has the lower mean score on the emotional exhaustion subscale, middle group named as second group has higher mean score at the same subscale. For the“cynisicm”subscale, the third group has the lower mean score and the second group has higher mean score. And at least for the“professional efficacy”subscale, the first group has lower mean score and the second group has the higher mean score. XI