Yıldız erkek futbolcuların bir müsabaka sürecinde kan laktat ve kan şekeri düzeylerinin incelenmesi: Profesyonel futbolcular üzerine bir çalışma
Investigation of young soccer players blood lactad and blood glucose grade through the match
- Tez No: 103642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
-60- ÖZET Bu araştırmanın amacı, 14-16 yaş yıldız takımda futbol oynayan futbolcuların genel fizyolojik propfili ve maç öncesi, maç arası ve maç sonrası laktik asit, kan şekeri gibi parametrelerin düzeylerinin tesbit edilmesidir. Araştırmaya Ankaragücü Spor Kulübü yıldız takımda futbol oynayan 14-16 yaş grubu erkek futbolcular gönüllü olarak katılmışlardır. Deneklerin yaş ortalaması 14.63±0.05 yıl, boy ortalamaları 165.45±1.06 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 61.09±.37 kg'dır. Denekler haftalık 4 antrenman yaparken bir antrenman ortalama 3 saat sürmektedir. Denekler kendi yaş grupları olan 14-16 yaş grubundan bir futbol takımıyla maç yaptırılmıştır. Bu maç öncesi, maç arası ve maç sonrası olmak üzere futbolcuların kan basınçları, kalp atım sayıları, laktik asit ve kan şekeri oranları tesbit edilmiştir. Çalışma sonunda da şu sonuçlar belirlenmiştir, Maç öncesi, maç arası ve maç sonrası laktik asit, oranlarının karşılaştırılması sonunda anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this was to determine the lactate and blood glucose of cadet soccer players aged between 14-16 years in pre- match, half time of match and at the end of the match. 14-16 soccer players participated to this study voluntarely from Ankaragücû Sport Club Their mean age, heigh and body weigth were determined as 14.63±0.05 years, 165.45±1.06 cm and 61.09±0.37 kg. The subject were trained 4 sessions in a week and each session included aproximatly 3 hours. The subject player a match against a team that were same age group with the subjects. The blood samples were takan from the subjects in pre-match, half time and at the and of the match to determine lactate and blood glucose levels. At the and of the study results showed that significant differences were found, lactate levels amang the scores of half time and post-match. Also there the significant differences between the subjects according to their playing positions.