The Various levels of European security and defense cooperation: Turkey's position in emerging security architecture
Avrupa'da güvenlik ve savunma işbirliğinin değişik seviyeleri: Türkiye'nin yeni güvenlik mimarisindeki yeri
  1. Tez No: 103651
  2. Yazar: KADİR TANER AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR AYBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Soğuk savaşın bitmesinden sonra özellikle Avrupa Kıtasında meydana gelen gelişmeler, tarihi bir dönemecin geçilmekte olduğunu; hükümetlerin ve kurumların esen bu değişim rüzgarları karşısında kendilerini yenileme ihtiyacında olduklarını göstermiştir. Tarih sahnesinde Avrupa ülkelerinin ilk defa olarak bütünleşme adı altmda birbirlerine bu denli yaklaşmaya başlamaları dikkat çekicidir. II. Dünya savaşının ardından, soğuk savaşm kısıtlamaları altında, sadece ekonomik anlamda bütünleşmeyi gerçekleştirmiş olan Avrupa artık uluslararası alanda daha büyük bir rol benimsemiş, siyasi ve askeri alanda da bütünleşme sürecine girmiştir. 1998'den bu yana; Amerika'nın savunma harcamalarım azaltma amacı, Avrupa'nın bütünleşme sürecinde mesafe katetmesi ve Balkanlardaki acı derslerin de etkisiyle, güvenlik alanındaki yeniden yapılanma 'Avrupacı' görüşlerin etkisi altmda kalmıştır. Medyada abartıldığı kadar büyük beklentilerin söz konusu olmaması gerektiği 'Avrupa Ordusu', gibi kavramlar henüz daha doğum safhasındadır ve iddialı bir konuma gelebilmesi için daha halledilmesi gereken pek çok sorun vardır. Bu oluşumları etkileyebilecek uluslararası ortam, belirsizliklerin hakim olduğu ve çok fazla değişkenin etkili olabileceği bir ortamdır. Yine aynı oluşumlarla ilgili olarak kurumların rollerini ve birbirleriyle olan ilişkilerinin tam olarak düzenlendiğini de söylemek mümkün değildir. Bu düzenlemelerde mümkün olan en fazla ülkenin iştirakinin sağlanması ve yapılardaki esnekliğin korunması, uluslararası ortamın belirsizliğine alınabilecek en iyi tedbir gibi gözükmektedir. Bu bağlamda Türkiye direk veya dolaylı olarak bu oluşumları etkileyebilecek bir ülkedir ve bir şekilde bu oluşumlarda söz sahibi olması kaçınılmazdır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the end of the cold war, developments in Europe mark a historical era which require adaptation of national governments and institutions to the new environment. The removal of basic constraints of cold war years, triggered new initiatives in political and security fields by increasing the potential European role to a global level. Throughout cold war, NATO relieved European fears and heavy burden of defense, but it also prevented the development of an autonomous European military structure. However, from 1998 on, there is a considerable shift to the 'Europeanist' views which was relatively weak during the cold war years. Progress in the integration process, bitter experiences in the Balkans, constituted the basic factors of this change. The US desire to reduce its burden in defense field is an additional factor to give more incentives for more autonomy in European power projection capabilities. On the other hand, the concept of an evolving 'European Army' or an effective military tool should not create high expectations since the process is at its very early stages and there are many problems to be solved before any expectations. Additionally, there are many variables and uncertainties in the international environment which may reverse the positive feelings of security cooperation in Europe. About the restructuring of a European Security architecture, the institutional relationships between NATO and the EU in particular, is in the process of definition. In this process, inclusion of all possible actors will reduce the challenges of an uncertain environment by providing a certain degree of flexibility. In this regard, Turkey is one of the significant actors which may have direct or indirect influence over these new formations with its membership in NATO, geographical location or with its ties in the Balkans, in the Middle East or in the Caucasus. Ill