Turkey and the European Union: Differentiated integration from a security angle
Türkiye ve Avrupa Birliği: Güvenlik perspektifinden farklılaştırılmış entegrasyon
- Tez No: 648493
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Farklılaştırılmış entegrasyon, Avrupa Birliği entegrasyon sürecini farklı ülkelerin Avrupa Birliği'ne farklı entegrasyon türlerine ve seviyelerine bakarak açıklamaya çalışan bir teoridir. Bu teori, sadece üyelerin değil, diğer ülkelerin de Avrupa Birliği'ne olan entegrasyon seviyesini açıklamaya çalışır. Avrupa Birliği üyelik sürecinde adaylık statüsünde bulunan Türkiye, çeşitli farklı işbirliği alanları açısından Avrupa Birliği ile farklılaşmış bir entegrasyona sahiptir. Avrupa Birliği ve Türkiye'nin, Türkiye'nin NATO üyesi olmasından bu yana Soğuk Savaş döneminde başlayarak güvenlik ve savunma alanında güçlü bir işbirliğine sahiptir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin güvenlik ve savunma politikalarına olan katılımı, Birlik'in kurumsal yapılarına katılmasından ve Avrupa Birliği bayrağı altında yürütülen operasyonlar ve misyonlara katılmasından görülebilir. Bu tezde, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin güvenlik ve savunma işbirliğine katılım düzeyini ortaya çıkarmak için Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki bu kurumsal bağlar incelenmiştir ve Türkiye'nin Avrupa'ya katkısını göstermek için Avrupa Birliği'nin sivil ve askeri operasyonları ve misyonları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Differentiated integration is a theory that explains the European integration process by looking at different integration types and levels of different countries to the European Union. Regarding this theory, not only members, but also non-members can have some amount of integration to the Union. Being a candidate country, Turkey has a differentiated integration to the European Union in terms various different areas of cooperation. As the European Union and Turkey has a strong cooperation in terms of security and defence since the Cold War and Turkey's being a member to NATO, security and defence is one of the areas of cooperation that Turkey has an opt in to. Turkey's opt in can be seen through institutional ties and the operations and missions that are conducted under the flag of the European Union. The thesis will examine these institutional ties between Turkey and the European Union to uncover to level of Turkish inclusion to the security and defence cooperation of the European Union, and will analyze civilian and military operations and missions of the European Union to show Turkish contribution to European security and defence.