Newman and the Ottoman Turks
Newman ve Osmanlı Türkleri
  1. Tez No: 103701
  2. Yazar: VOLTİSA DEMİRAJ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CADOC D. LEİGHTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
()/.et 19. yüzyıllın ünlü tarih yazarı Jolin Henry Newman, 1 854'te Kırını Savaşının hemen öncesinde kendi yazdığı kitabında The History of the Turks in Their Relation to Europe, dikkatleri ülkesinin uyguladığı politikasının üzerinde çekti. Bu savaş sırasında bilindiği gibi İngiltere Türkiye'nin tararafını tuttu. Newman bu savaşa karşı çıkıyordu çünkü, Rusya Osmanlı imparatorluğun sömürgesi altında yaşayan tüm Kristyan halklarının bi nevi koruyucusuydu ve Osmanlı İmparatorluğu Avrupa'ya ait olmayan, düşüş trendinde olan bir devletti. Fserinde, Newman'in birincil hedefi İngiliz kamuoyun dikkatni Türkiye'nin geri kalmasına çekmekti (bu unsur Doğu Sorunu için çok büyük bir önem taşıyordu). O“barbar”ve“medeniyet”unsurlarını analize ederek, Türk toplumunun geride kalmış, çağadaş olmayan ve ilerleyememiş bir toplum olarak göstermeye çalıştı. Bu etüd, Newman'in Türkler hakkında içerdiği düşünceler ve değerlendirmelerinin yanlışlarını analize ediyor ve gösteriyor ki gerçekte Newman“medeniyet”ve“gelişme”unsurlarını destekliyor, en azından Türk Tarihini ve Devletini analize ederken Aynı /amanda bu etüd gösteriyor ki bu kitabı yazarken, Newman bazı 19. yüzyıllın İngiliz yazarlarından etkilendi ve onların öne sürdükleri doğuya yönelik düşünceleri kendi kitabında kullandı. iv
Özet (Çeviri)
Abstract Tlıc nineleenlh:eenlury British intellectual, John Henry Newman in his short History of 1 1 if Turks in llifir Relation to luiro/ie, written jnsl he lb re I he ou! break of Ihe Crimean War in IN>I, disc lost %d his adilinle Inwards his country s policy of waging a war in support of Turkey. Newman, regarding Russia as the protector of the Christians living under Ottoman rule, and the Ottoman Empire as a declining non-European power which did not merit to be counted part of Europe, opposed that war. In his work, Newman, wishing to direct his countrymen* s attention to a mailer so neglecled, bul fimdamenlal to Ihe solution of the Eastern Question, (hat is, lo the issue of 'civilisation' among the Turks, showed, based on his own understanding of the notions of 'barbarism' and 'civilisation', that the Ottoman state and its society were uncivilised, barbarous and un-progressive. Therefore, this study dedicated lo Newman's thought and intellect, and his views and opinions with reference lo the Turks, revealed that Newman did indeed favoured civilisation and progress, al least when he dealt wilh Ihe history of Ihe Turks and their empire. Thus, it offered a corrective lo some unjust judgements of Newman. In drawing up the picture of the past and present stale of the Turks, Newman was open to the Orientalist and secularist view of those nineteenth-century British writers that he selected to use. m