Romania in transition: 1989-2001
Geçiş döneminde Romanya: 1989-2001
  1. Tez No: 103702
  2. Yazar: HASRET ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu tez, Romanya'nın 1990'larda dış, güvenlik ve ekonomik politikalarındaki değişimleri ve yönelimleri, ülkenin geçiş döneminde karşılaştığı güçlüklere atıfta bulunarak anlatmaktadır. 1990'lann başlarında, komünist dönemin yükünü taşıyan Romanya, yapılarında demokratikleşme yönünde bir takım değişiklikler yapmıştır. Bu çalışma, ülkenin Avrupa Birliği ve NATO'ya üyelik çabalarına, ekonomik değişim ve gelişimine, ve de ülkenin bölgesel politika içerisindeki rolüne odaklanarak 1990'larda Romanya'nın gündemindeki temel konulan incelemektedir. Romanya'nın Avrupa Birliği ve NATO'ya üye olma isteği hükümet ve Romen halkı tarafından kuvvetli bir sekile desteklenmesine rağmen ülkenin bu iki kuruluşa üyeliği ekonomik istikrarsızlıklar sebebiyle gecikmiştir. Bu dönemdeki ekonomik yapılanma çabalarının yanısıra, Romanya aynı zamanda Balkanlarda barışı, refahı ve istikrarı sağlamak için çabalamaktadır ve bu sebeple Türkiye ve Yunanistan örneklerinde olduğu üzere diğer ülkelerle de örnek ilişkiler kurarak işbirliğini arttırmaktadır. Dostluğa ve karşılıklı saygıya dayanan bu ikili ilişkiler, Romanya'nın geçiş döneminde bu ülkelerden Avrupa Birliği ve NATO'ya üyelik sürecini de kapsayarak gerekli desteği alması açısından yararlı olmaktadır; ancak Romanya ekonomisi önceliği teşkil etmelidir. Amaç, Romanya ekonomisinin öncelikle iyi yapılanmış, işleyen bir piyasa sistemine adım adım geçiş yapması, önce kendini yeniden düzenlemesi ve daha sonra da diğer uluslararası kuruluşlara kendini adapte etmesidir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis explains the changes and shifts in the foreign, security and economic policies of Romania during the 1990s by defining the challenges during the transition period of the country. In the early 1990s, Romania, carrying the burden of the communist period, made certain changes in its structures towards democracy. This study examines the basic issues in the agenda of Romania during the 1990s by focusing on Romania's strive for becoming a NATO and EU member, its economic transformation and development and the country's role in the regional politics. Although Romania's desire for membership in NATO and EU was strongly supported by the government and the Romanian people, the country's admission to both institutions was delayed because of the economic instabilities. Besides economic restructuring efforts in this period, Romania also struggled for achieving peace, prosperity and stability in the Balkans, thus it cooperated with other nations and established exemplary relations with them as in the cases of Turkey and Greece. These bilateral relations, which were based on friendship and mutual respect, can be useful for Romania in its transition in terms of obtaining the support of those countries for also the membership process to NATO and EU; however, the Romanian economy should be the priority: The objective should be the smooth transition of the Romanian economy into a well-structured, functioning market system step by step, first reorganizing itself and then adapting to other international institutions. Ill