Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım Işletmesi Müdürlüğündeyetiştirilen ivesi ırkı koyun sütleri bileşiminde laktasyon dönemi boyunca meydana gelen değişmeler
Research of the changes of milk composition of Awassi sheep, which grown in Sanlıurfa Ceylanpınar Agricultural Enterprise General Directorate,during lactation period
- Tez No: 577541
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SERDAR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araĢtırmada ġanlıurfa ili Ceylanpınar ilçesinde bulunan ve 60 bin baĢ Ġvesi ırkı koyun ile dünyanın en büyük Ġvesi populasyonuna sahip olan Ceylanpınar Tarım ĠĢletmesi Müdürlüğü bünyesinde yetiĢtirilen elit Ġvesi ırkı koyun sütlerinin (8 adet) bazı fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin laktasyon boyunca değiĢimleri incelenmiĢtir. ÇalıĢma sonucunda Ġvesi ırkı koyun sütlerinin fizikokimyasal özellikleri ortalamalar olarak pH 6.57, titrasyon asitliği %0.183 laktik asit, kurumadde %18.55, yağ %7.47, yağsız kurumadde %11.09, protein %5.54, kül %0.959 ve yoğunluk 1.0379 g/ml Ģeklinde belirlenmiĢtir. Mikrobiyolojik özellikleri ise ortalama olarak toplam aerop mezofilik bakteri sayıları 5.64 log kob/ml, koliform grubu bakteri sayıları 4.09 log kob/ml ve mayaküf sayıları 4.11 log kob/ml bulunmuĢtur.
Özet (Çeviri)
In this study, some physicochemical and mikrobiological characteristics of elite Awassi sheep milk (8) which were grown in Ceylanpınar district of Sanliurfa province where are 60 thousand head Awassi sheep, which is largest Awassi population in the world, which were examined during lactation. At the end of the study, the physicochemicalproperties of Awassi race sheep milk were determined as pH 6.57, titration acidity 0.183% lactic acid, dry matter 18.55%, fat 7.47%, non fat dry matter 11.09%, protein 5.54%, ash 0.959% and density 1.0379 g/mL. On a verage mikrobiological properties of total aerop mesophilic bacteria number 5.64 log cfu/mL, the number of bacteria in the coliform group 4.09 log cfu/mL and the number of yeast-mold 4.11 log cfu/mL were found.