Maliye politikası aracı olarak borçlanma politikasının gelir dağılımı üzerindeki etkisi -Türkiye örneği-
The Effect of debt policy as an implement of finance policy on income distribution -The model of Turkey-
- Tez No: 103714
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK EGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Gelir dağılımındaki adaletsizlik, hemen hemen her ülke de az veya çok yaşanmış ve sosyal boyutu olan bir kavramdır. Daha çok gelişmekte olan ülkelerde yaşanan bu problem, ciddi boyutlardadır. Hem ülke ekonomisini hem de uluslar arası ilişkileri bile etkileyebilmektedir. Ülkemizdeki gelir dağılımı eşitsizlikleri, genellikle gelirin oluşumu sırasında ortaya çıkmaktadır. Devlet bu problemi çözebilmek için maliye politikası araçlarını kullanır. Bunun yanında, devlet izleyeceği politikalarla, gelir dağılımını etkileyebilecek imkana sahiptir. Bu politikalar arsında borçlanma politikası da yer alır. Ülkemizde, borçlanmaya çoğunlukla finansman yetersizliklerini gidermek amacıyla başvurulur. Borçların ekonomik boyutunun yanında sosyal boyutu da vardır. Çünkü borç yükü sadece borç alan nesli değil, gelecek nesilleri de ilgilendirir. Alınan borçlar çoğu zaman düşük gelirli ailelerin aleyhine gelir dağılımını bozar. Borçlanmanın gelir dağılımı üzerindeki bu etkisi açıktır. Bu nedenle devlet, iyi çalışan bir borç yönetimine sahip olmalı, oluşan bu olumsuz etkileri azaltmaya çalışmalıdır. Çünkü, ülkemizdeki ve dünyadaki en önemli sosyal ve iktisadi amaç, gelir dağılımındaki eşitsizliği gidermektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The injustice in sharing income which is existed nearly all countries, and have a social demensions, is an important concept. The problem felt mostly in developing countries, is having a serious demension. This, can effect both their economy and international relations. Inequality of income distribution in our country, usually occurs during the formation of that income. Goverment, uses the finance policy implement to solve this problem. Also goverment has a power for effecting the income sharing by means of policy. There is a dept policy in these. In our country, goverment usually gets into dept with the aim of removing the financing inefficiency. There are social demensions beside economic demensions of depts, because the dept burden is interested not only the generation who get into dept but also the next generation. Taken depts, mostly destroy the sharing income by being in opposition to family who have low-income. The effect of dept to income distribution is clear. So that goverment should have a dept direction which is the working good and try to increase this negative effects. Because a social and economic target in our country and also in the world is, to overcome the injustice in sharing of income. VI