Yöneticilik sözleşmesi
Management contract
  1. Tez No: 103715
  2. Yazar: AZİZE MÜGE SONUVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ZEVKLİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yöneticilik sözleşmesi, gerçek ya da tüzel kişi olan yöneticinin, sanayi veya ticari bir işletmeyi ivazlı olarak kısmen veya tamamen yönetmeyi, gerçek yada tüzel kişi olan yönetim hizmeti alana karşı üstlenmesidir. Yöneticilik sözleşmesi gerek Borçlar Kanunu'nun“akdin muhtelif nevileri”kısmında gerekse özel bir kanun tarafından düzenlenmemiştir. Kanımızca yöneticilik sözleşmesi, hizmet, vekalet, eser, know-how sözleşmelerinin unsurlarını taşıyan atipik, karma bir sözleşmedir. Sözleşmenin tarafları, gerçek veya tüzel kişi olabilen yönetici ve yönetim hizmeti alandır. Günümüzde sanayileşmenin ve teknolojinin gelişmesine paralel olarak, işletmeler de büyüyüp karmaşıklaşmıştır. Bu durum da, organizasyon ve yönetim biçimlerinin gelişip çeşitlenmesine vesile olmuştur. Yöneticilik sözleşmesi de bu çeşitliliğin bir ürünüdür, özellikle uluslararası ticaret ilişkilerinde bu tür sözleşmeler daha yaygındır. Bu çalışmada yöneticilik sözleşmeleri incelenmiştir. v
Özet (Çeviri)
A Management Contracts is a kind of contract wheTebyTperorT, real or body corporate, enters into a contractual obligation towards a recipient of management services, who is a real person or a body corporate, to manage an industrial or commercial concern, partially or completely, in exchange for consideration. In Turkish Laws, there are no provisions for management contracts, either in the“Miscellaneous Contract Types”section of the Law of Obligations, or in the form of a special Act In our view, management contracts are atypical mixture contracts accommodating the features of service contracts, representation power contracts, work contracts, and know-how contracts. Managers and the recipient of management services are the two contractual parties involved, and both parties can be either real persons or body corporate. In line with industrial and technological developments taking place during the recent years, business enterprises have become rather large and complex entities. This situation has given rise to a multiplicity of organisations and management forms. Management Contracts can be viewed as a product of this multiplicity. These kinds of contracts are more frequently encountered in the international trade relations. This study examines Management Contracts. VI