Toplumsal cinsiyetçi bağlamda siyasi kimlik: 1971-2015 yılları arası siyasal aktör olarak kadının yazılı basında sunumu
Political identity in the context of societal sexist: Presentation of women in printed press as political agents between 1971 and 2015
- Tez No: 633767
- Danışmanlar: PROF. DR. RACİ TAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu tez çalışması, geleneksel medyanın önemli bir uzantısı olan yazılı basın ve onun bir türü olan gazetelerin kadın siyasetçileri (bakanları) hangi kimliklerle temsil ettiği sorunsalına dayanmaktadır. Bir diğer ifadeyle, ulusal yaygın basında 1971-2015 yılları arasında Türk siyasal hayatında farklı siyasi partilerde bakanlık görevlerinde bulunmuş 19 kadın siyasetçiyi konu edinen haberlerde kullanılan söylemler ile söz konusu haberlere ilişkin yayımlanan görselleri (fotoğrafları) sorgulamakta ve araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, siyasal bir aktör olarak kadının -özellikle de siyasi kimlik ve kariyer açısından kadın bakanların- yazılı basında nasıl haberleştirildiğini konu edinmesi bakımından önem taşımaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın araştırma kısmında,“kadın bakanların görev süreleri boyunca yaygın yazılı basında siyasetçi ve icraatçı kimlikleriyle herhangi bir ötekileştirmeye maruz kalmadan mı haberlere konu oldukları yoksa siyasetçi kimlikleri bir tarafa bırakılarak toplumsal cinsiyetçi söylemle mi haberlerin odağında yer aldıkları?”sorusu eleştirel haber nosyonu çerçevesinde analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, üç bölümden oluşan bu tez çalışmasının ilk iki bölümünde literatür taraması yoluyla teorik çerçeve oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde ise yaygın yazılı basın evreninden farklı yayın politikalarına sahip ve farklı toplumsal kesimleri temsil eden Cumhuriyet, Hürriyet ve Türkiye gazeteleri örnekleminde 26 Mart 1971-24 Kasım 2015 tarih aralığında konuya ilişkin toplanan haberler, nicel ve nitel içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, toplumsal cinsiyetçi söylemin medya aracılığıyla yeniden üretildiği ve dolaşıma sokulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study is based on the question of what identities the printed media, an important extension of traditional media, and newspapers, a type of it, represent women politicians (ministers). In other words, in the national media, between 1971 and 2015, it aims to question and investigate the discourses used in the news about the subject and the images (photographs) published about the news in the Turkish political life, and the images published in the news. This study is important in terms of the subject of how women are communicated as a political agent, especially in terms of political identity and career ministers in the press. In this context, in the research part of the study,“Are the women ministers exposed to news in the printed media during their term of office without being subject to any otherization with their politician and performer identities, or are they in the focus of the news with socialist discourse by leaving their identity as a politician?”. The question has been tried to be analyzed within the framework of the notion of critical news. In this context, in the first two sections of this thesis study consisting of three parts, a theoretical framework was created through literature review. As in the third section common with different editorial policy of printed media universe and the different social sectors representing Cumhuriyet, Hürriyet and Turkey in the newspaper samples on March 26th, 1971 and 24th November, 2015 news gathered on the subject during that time period were examined using quantitative and qualitative content analysis method. In accordance with the findings obtained, it was found that the discourse of societal genderist was reproduced and circulated through the media.