Yeniden yapılanma sürecinde Azerbaycan bankacılık sistemi ve yabancı bankaların rolü
The Azerbaijan banking system and the role of the foreign banks on the restructuring process
- Tez No: 103724
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UTKU UTKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Tezin adından da beli olduğu gibi, bu çalışmada Azerbaycan bankacılık sistemi ve yabancı bankaların faaliyetleri analiz edilmektedir. Birinci bölümde bankacılığın tarihsel gelişimi, banka sistemleri ve yapılanma sürecine etki eden faktörler hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde Azerbaycan ekonomisinin bugünkü durumu, eski ve yeni sistemdeki mali yapı, yabancı bankaların sistemdeki faaliyeti ve uygulamalı analiz yapılmaktadır. Üçüncü bölümde Azerbaycan bankacılık sisteminin sorunları ve yabancı bankaların yapılanma sürecinde ki rolü analiz edilmektedir. Bilindiği gibi piyasa ekonomisine geçiş sürecinde bankacılığın önemi büyüktür. Çalışmamız Azerbaycan bankacılık sistemini analiz etmekte ve sistemin gelişmesine yönelik öneriler sunmaktadır. Ümit ediyoruz ki, çalışmamız gelecekte Azerbaycan bankacılık sistemi ve yabancı bankaların faaliyetlerini araştıranlar için yardım sağlayacaktır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, I analysed Azerbaijan banking system and the functioning of the system foreign and joint venture banks. In the first section, the historical background of the banking system has been explained and the factors effecting the restructuring process have been shown. In the next section, the current state of Azerbaijan economic environment, the financial structure in the old and new systems, the functioning of foreign investment banks in the current system and practical issues have been subject to analyse. In the third section, the problems of Azebaijan Banking System have been considered and some advices to eliminate defects to this system have been tried to explain. As you may know, the transition banks have played an important role in the way to the market economy. We hope that our research will provide great assitance for researchers who work in Azerbaijan banking system and foreign investment banks in Azerbaijan. VII