Büyük ölçekli gıda mağazalarının (hipermarket ve süpermarketlerin) Türkiye ve Dünya'daki gelişmeleri: İzmir kenti için bir uygulama
Development of large scale food retailing stores (supermarkets and hypermarkets) in the world and Turkey : an application for the city of İzmir
- Tez No: 103730
- Danışmanlar: PROF.DR. Ö. BAYBARS TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Gıda perakendeciliğinin temelleri ABD ve Avrupa'da çok uzun yıllar önce atılmıştır. Geçtiğimiz on yıl Türkiye perakendecilik sektörü için önemli bir dönem olmaktadır. Türkiye ve Dünya perakendeciliği, büyük ölçekli gıda mağazalarının gelişen ve değişen tüketici davranışları ile her geçen gün büyüdüğü bir sektör halini almıştır. İnsana olan yeni yatırımların artması ve sektörün bilgi birikiminin her geçen gün gelişmesi ile Türkiye perakendeciliği de Dünya perakendeciliğinde yükselen grafiğini çizmektedir. Gıdadan tekstile kadar pek çok sektörü içine alan ve etkileyen perakendecilik sektörü gösterdiği gelişim süreci ve hızlılık ile ekonomide lokomotif rolü üstlenmektedir. Bunun yanı sıra yaratılan istihdam ve kayıt dışı ekonomiyi etkileyişi ile de ülke ekonomisine çok büyük faydalarda bulunmaktadır. Türkiye özellikle 90'lı yıllarda başlattığı gelişim ile perakendecilik sektöründe gerek insan kaynakları gerekse teknik olanaklar açısından ABD ve Avrupalı perakendeciler kadar başarılı olabileceğini kanıtlamış ve bu gelişimi daha da ilerleterek devam ettirmiştir. işte bu noktada; bu tez çalışmasında özellikle Büyük ölçekli Gıda Mağazalarının (Hipermarket ve Süpermarketlerin) ülkemizdeki ve dünyadaki gelişimleri incelenmiş; bu süreç içerisinde perakendenin pazarlama bilim dalı açısından önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın ana amacı; Türkiye'de Gıda perakendeciliğinin gelişimini pazarlama bilim dalı odaklı olarak analiz etmek ve bu mağazaların gelişimini hızlandırmak için tüketicilerin görüş ve düşüncelerini anketler yoluyla saptamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The foundations of food retailing were laid in the United States and Europe many years ago. The last decade is an important period for the Turkish Retail Sector. The Turkish and world retailing has become a sector in which large scale food stores are increasingly growing through consumer behaviours which change and develop every passing day. With the increase in new investment in humanbeings and progressive development in the information build-up of the sector, the Turkish Retailing draws the rising graphic curve of the World retailing. Containing and affecting a great many sectors from food to textile, the retail sector plays a leading role in the economy with its rapid development process. Besides this, the employment so created by and its influence on the unregistered economy makes great contributions to the economy of the country. Through the development achieved especially during the 1990s, Turkey has proved that large scale retailing could be as successful as the US and European retailers in terms of both human resources and technical facilities. At this point, the development of the large- scale food stores (supermarkets and hypermarkets) all over the world and in our country have been studied in this thesis, and the importance of the retailing is tried to be emphasized in terms of the science of the marketing in this process. The main objective of this study is to analyse the development of the food retailing in Turkey with a focus on the science of marketing and determine the views and opinions of consumer through questionnaries in order to speed up the development of such stores.