Uluslararası liman devleti denetimlerinin Türk karasularında uygulanması
Implementation of international port state controls in Turkish territorial waters
- Tez No: 103729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Titanic yolcu gemisinin, 1914 yılında bir buz dağına çarparak 1500'den fazla yolcusu iie birlikte batmasından günümüz® kadar, denizde güvenlik sorunu uluslararası çerçevede ele alınarak, bu konuya yönelik çeşitli önlemler alınmaya çalışılmıştır. Kısaca SOLAS olarak bilinen Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi ile denizde güvenlik konusundaki kural ve kaideler belirlenerek, gemilerin uluslararası standarttan oluşturulmuştur. 1960'lt yıllardan itibaren süper tankerlerin deniz ulaşımında kullanılmaya başlanması, dev petrol tankerlerinden kaynaklanabilecek deniz kirliliği riskini artırmış ve Exon Valdez kazası ile birlikte denizlerin gemilerden kaynaklanan kirlilik sorunu öne çıkmıştır. Liman Devleti Denetimi; yabancı bayraklı gemilerin; geçerli uluslararası sertifikalarının,, tekne, makine, donanımları ve gemiadamlan bakımından yeterliliklerinin, uluslararası sözleşmelerin gereklerine uygun olduğunun ilgili liman devleti tarafından saptanmasıdır. Yabancı bayraklı gemilerin denetlenmesinde liman devleti, denetlenen geminin yapacağı seferin risklerini karşılayabilir olmasını tespit etmektedir. Geminin yapacağı seferi emniyet içinde tamamlayabilecek yapı ve donanıma, deniz kirliliğinin önlenmesi amacına yönelik teçhizat, aparat ve sistemlere, gerek denizde emniyetin sağlanması gerekse deniz kirliliğinin önlenmesi için yeterli sayıda ve nitelikte gemiadamlanna sahip olması gerekmektedir. Liman Devleti Denetimi ile, gemilerde çalışma ve yaşama standartlarının yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Türk bayraklı gemilerin dünyanın çeşitli bölgelerinde Liman Devleti Denetimi çerçevesinde geçtikleri gemi denetlemelerinde elde ettikleri sonuç istenen seviyelerden oldukça uzaktır. Paris MM bölgesinde“çok yüksek riskli”ülkeler arasında“kara liste”de, Tokyo MM bölgesinde“öncelikli denetlenecek ülkeler”arasında, USCG' de ise“hedef bayraklar”arasında yer almaktadır. Türkiye tarafından yapılan Liman Devleti Denetimleri, Akdeniz MM'nin hedeflediği %15 seviyesinin oldukça altında bulunmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Safety at sea has been taken into consideration internationally and various precautions have been taken after Titanic had coiiided with an iceberg and sunk with more than 1500 passengers onboard in 1914. The rules and regulations for safety at sea are set by SOLAS and thus the intenational standards for ships are formed. After 1960's the use of super tankers for maritime transportation increased the risk of sea pollution caused by gigantic petrol tankers and the pollution of sea from ships had become a major issue after the Exxon Valdez accident. Port State Control is to determine the validity of the international certificates and the adequacy of hulls, engines, riggings and crew of the foreign flagged ships. On inspection of the foreign flagged ships, port state is determining that the inspected ship is capable of taking the risk of the cruise. The ship is required to have structure and the rigging to complete her cruise in safety, the equipment and the systems to prevent sea pollution, enough number of qualified crew either to prevent sea pollution or to provide safety at sea. Port State Control is aimed to increase the standards of living and working conditions on ships. In various regions of the world, the results of the inspections of the Turkish flagged ships within Port State Control terms is quite far away from the desired levels. In Paris MOU zone they are in the list of“countries with very high risk”, in Tokyo MOU zone they are in the list of“countries to be first inspected”, in USCG they are in the list of“target flags”. The Port State Control inspections done by Türkiye remain under the level of 15% that is aimed by Mediterranean MOU. Vltl