Yetiştirme yurdunda yetişen çocuklar ile anne-baba yanında yetişen çocukların denetim odaklarının karşılaştırılması
Comparing the children who live in orphanages to those who live with their parents in terms of locus of control
  1. Tez No: 103754
  2. Yazar: NİLGÜN SARPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
59 ÖZET Araştırmanın amacı, çocuk yuvasında yetişen çocukların denetim odağı algısı ile aile yanımda yetişen çocukların denetim odağı algısı karşılaştırılarak, korunmaya muhtaç çocukların psiko-sosyal gelişimleri konusunda ışık tutmaktır. Araştırma grubunu İzmir'de bulunan yuvalarda yaşayan 10-11 yaşlar arasındaki çocuklar ve aynı yaş grubunda ailesi yanında yaşayan toplam 130 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada denetim odağı algısını ölçmek için“Nowicki-Stirckland Denetim Odağı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel çözümünde; çift yönlü varyans analizi ve t testi teknikleri kullamlmıştır.îstatistiksel çözümlemeler sonucunda ölçekten elde edilen bulgular göstermiştir ki; çocuk yuvalarında yaşayan çocukların, ailesi yanında yaşayan çocuklarla karşılaştırıldığında daha çok dıştan denetimli olduklarım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY The aim of the study was to put forth the impontance of pycholocial development of institotimalized children. To serve for this purpose, children who were living in orphanages were compared to those who were living with their parents in terms of their locus of control. The sample of the study consisted of a total of 130 children, aged ten and eleven years old. The data was collected through the use of two instruments:Locus of control was administered to the children to measure locus of control and Personal information sheet was used to collect sume demographic data. Two-way analysis of variance and t-tests were used in the analysis of the data. The results show that children who were living in orphanages had higher levels of external locus of control as compared to those who were living with their parents.