Risk sermayesi oluşumunda katılım bankacılığının rolü ve etkisi
Banking role of venture capital in the formation and influence of participation
- Tez No: 349140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÖZEROGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Faizin olmadığı bir sistemde girişimcinin finanse edilmesi konusu ilgi çekicidir. Günümüzde üzerinde durulan bir konu, KOBİ?lere risk sermayesi sağlanmasıdır. Mudaraba ve muşaraka küçük ölçekli işletmeleri ve uzun vadeli projeleri finanse etmek amacıyla tasarlanmış uzun vadeli finansal araçlardır. Özellikle Risk Sermayesi finansmanının mudarabanın modern bir örneği olduğunu söylebiliriz. Risk sermayesinin, Katılım bankacılığının finansman modeli olan Mudaraba ile önemli benzerlikleri bulunduğu ve bu model bir yandan küçük sermayelerin bir araya getirilerek büyük teşebbüslerin kurulmasını, desteklenmesini sağlayacak ve diğer yandan sosyo ekonomik ahengi temin edecek temel bir mekanizma olarak karşımıza çıkmaktadır. Mudaraba finansmanının işlerliği sayesinde; Katılım bankacılığı teoride esas çalışma alanlarını oluşturan yatırım bankacılığı fonksiyonunu yerine getirmiş olacaktır. Diğer yandan, faizsiz finansal kurumlarla risk sermayesi şirketlerinin aynı ilkeler doğrultusunda faaliyet gösterdiği ve faizsiz finansal kurumların mudaraba yöntemini uyguladıkları ölçüde risk sermayesi şirketlerine benzemekte olduğu görülmektedir.Son yıllarda ülkemizde mali piyasalardaki gelişmelerin sonucu olarak dünya ekonomilerinde yoğun bir şekilde uygulanmakta olan risk sermayesi sistemi, yatırımlar için faizsiz ve uzun vadeli fon sağlayabilme kolaylığı nedeniyle yeni bir finansman yöntemi olarak ülkemiz gündemindedir. Ülkemizde kurulmuş olan Katılım Bankaları Felsefeleri gereği risk sermayesi yatırımlarına yönlendirilebilecek kuruluşlardır. Bu bankaların mudaraba ve muşaraka ortaklıkları çerçevesinde risk sermayesi fonları oluşturmalarını özendirici düzenlemeler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
A system that has not consisted of interest in the financing of the entrepreneur is quite interesting. Focused on the present, to provide risk capital to SMEs. Mudaraba and Musharaka are, financing of small-scale enterprises and long-term projects to long-term financial instruments designed for the purpose. In particular, we can tell the Venture Capital is an example of a modern Mudaraba financing. Venture capital, with the participation banking Mudaraba financing model and this model has important similarities with the one hand, the establishment of small funds bringing together the largest enterprises, promote the socio-economic harmony, and on the other hand, appears to be a basic mechanism to ensure. In theory, Interoperability to the functioning of Mudaraba financing participation banking, investment banking, based on the function of forming areas of work will be fulfilled. On the other hand, interest-free financial institutions, venture capital companies and interest-free financial institutions in which it operates according to the same principles applied Mudaraba method appears to be substantially similar to venture capital companies.In recent years, our country, as a result of developments in the financial markets, venture capital system is being implemented in intensive economies in the world, due to the ease of providing long-term funding for investments in non-interest bearing and as a method of financing a new agenda of our country. Participation Banks established in our country, the organization directed its investments in venture capital entities in accordance with the philosophies. These banks within the framework of Mudaraba and Musharaka partnership arrangements can be made to encourage venture capital funds to create.