Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere finansal seçenekler ve risk sermayesi
  1. Tez No: 52534
  2. Yazar: SEMRA GÖKÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN SEVİLENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET 1970'li yılların sonlarına kadar ölçek ekonomilerinin önemi vurgulanırken, bu yıllarda yaşanan ekonomik krizle birlikte, büyük firmaların küçük ve orta büyüklükteki işletmelere göre bu durumdan çok daha fazla etkilendikleri görülmüştür. Bu gelişmelere paralel olarak,“ölçek ekonomileri”yaklaşımı önemini kaybetmiş ve küçük işletmeler sayısal ağırlıkları ve özellikleri ile daha çok dikkati çekmeye başlamışlardır. Son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerin, sürekli olarak değişen pazar ve teknolojik koşullar karşısında daha esnek davranabilen, kararlan zamanında alıp uygulamaya koyarak rekabet edebilen ve başarıya ulaşabilen ancak, pek çok sorunla da karşı karşıya bulunan küçük işletmelerin desteklenmesi ve özendirilmesi yönünde çabalarının arttığı görülmektedir. işte, risk sermayesi böyle bir ortamda özellikle ABD'nde gelişmiş ve daha sonra pek çok ülkede uygulama alam bulmuştur. Risk sermayesinin temel amacı, yüksek gelişme potansiyeline sahip ve rekabet üstünlüğü olan veya olabilecek işletmelere uzun vadeli yatırımlarda bulunarak ve gerektiğinde aktif yönetsel destek ve diğer uzmanlık hizmetleri sağlayarak ekonomik değer artışı temin etmek yoluyla portföylerindeki menkul kıymetlerin değerlerini artırmak ve bu menkul kıymetleri elden çıkarmak suretiyle yüksek getiri temin etmektir. Risk sermayesinin belirgin özelliği, yüksek risk, yüksek kazanç ve yüksek teknolojidir. Bir ülkede risk sermayesinin başarılı olması için en önemli faktörler, sosyal, ekonomik ve politik koşulların uygunluğu ve yöneticilerin risk alma ve girişimcilik konusundaki tutum ve tecrübeleridir. Risk sermayesi yatırımı hisse senedi ve/veya hisse senedi benzeri araçlar karşılığında yapılmaktadır. Risk sermayedarı, finanse ettiği firmanın gelişmesi ve ticaribaşarısıyla, hisse senetlerini satarak önemli bir sermaye kazancı elde etmek amacındadır. Ancak, bu tür bir yatırım uzun vadeli bir yatırımdır (5-10 yıl) ve bu anlamda yatırımcı için büyük risk söz konusudur. Bu nedenle risk sermayesinin kapsamı sadece yatırımlarla sınırlı kalmamaktadır. Risk sermayedarı aynı zamanda yatıran yaptığı işletmenin fizibilite çalışmalarına, kuruluşuna ve yönetimine de katılmakta ve riski en aza indirmeye çalışmaktadır. Risk sermayesi yatırımları firmanın gelişme sürecinin herhangi bir aşamasında yapılabilir. Bugün, risk sermayesi sistemi, her ne kadar yeni ve teknolojik gelişmelere yönelik yatırımların finansmanında daha çok uygulanmaktaysa da, genişleme ve büyüme yatırımlarının finansmanında da basan ile uygulandığı bilinmektedir. Yatırandan çıkış risk sermayesinde son aşamadır. Risk sermayesinin gelişimi ve yaygınlaşması için en önemli unsurlardan birisi de, hisse senetlerinin kote edilmesi fazla katı olmayan koşul ve kurallara bağlı“Over The Counter”adı verilen ikincil piyasanın kurulmasıdır. Çünkü, yatırımcı yaklaşık 10 yıl sonra yatırım yaptığı menkul kıymetleri elden çıkarmak suretiyle yüksek getiri temin etmeyi ummaktadır. özellikle ABD, Japonya ve İngiltere'de büyük bir basan ile uygulanan risk sermayesi, ülkemiz gündeminde de yer almaya başlamıştır. Ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu risk sermayesinin yasal çerçevesini oluşturmak için ilk girişimde bulunmuş ve çıkarılan Risk Sermayesi Yatıran Ortaklıktan (RSYO)'na ilişkin Tebliğ ile risk sermayesi kurumlan özel bir şekilde düzenlenmiştir. Bu düzenlemede RSYO'nın kuruluş faaliyet, yönetim ve tasfiyelerine dair esaslar yer almaktadır. Risk sermayesinin ülkemizde de başarılı bir şekilde uygulamaya konulması bir zorunluluk arzetmektedir ve bunun için ülkemizdeki toplumsal ve ekonomik ortam da uygundur. Bugün, Türkiye pek çok risk sermayedarı için ideal bir pazar olma yolunda gelişme göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IH SUMMARY Until the end of the years of 1970's, there was a great optimism and emphasize on the importance of scale economies. Fallowing, most of the countries are experienced the world economic crises which are not deteriorated the small and medium enterprises as much as big firms. In our days it is very obvious that significance of small and medium enterprises are increasing day by day all over the world depending upon their advance characteristics sush as elasticity, incremental contributions to employment opportunities, cheap and high innovation capability e.t.c. On the other hand, number of subject have also emerged concerning on various proplems as financial, management e. t. c. of small and medium enterprises. Recently most of the industrialized countries developed complicated incentive mechanism to support this enterprises. In this context, venture capital has advenced initially in ABD, and after it has been great importance in the world. The main characteristics of the venture capital are high risk, high gain and high technology. Venture capital refers to the small probability of a large gain combined with a large probability of a small loss. Sources of venture capital wealthy individual investors subsidiaries of banks and other coorporations (as small business investment componies, SBICs), groups of investment banks, employee retirement funds and other financing sources. In USA, The Small Business Administration (SBA) promotes venture capital programs though the licensing and financing of SBICs. These funds are utilized with the entrepreneur who has a good idea by the venture capital firms.IV Risk taking and enterprising specialities are also important factors underlying the development of venture capital markets. The venture capital firm's investment will be in the form of equity rether than loan funds. Its profits will usually be in the form of the capital gain realised thrugh the eventual sales of that equity, rather than through dividend ar interest payments. The investment horizon is usually long term in nature venture capital firm hopes to have big profits by going public in abaut ten years later. The venture capitalist usually represents the firm's first equity financing from an outside source other than friend or relatives. Venture capital is available for a full range of investment situations from development-stage financings such as start ups and first-stage financing to later-stage expansion, acquisitions, and leveraged buyouts. This move to later-stage investments has became more popular because it tens to be much safer investment than devlopment-stage financing. Venture capitalist are usually active investors. They are capable of providing management and technical assistance in the areas of planning, personnel, marketing and financing (Hands-on style). Hands-off funds will receive only semi-annual or annual information from the company and will rarely contact with their investee. The buy-out is a relatively recent form of investment in the venture capital industry. The ability to raise equity finance effectively depends fundementally on the existence of secondary stock markets which give emerging enterprises on opportunity to sell equity without having to meet the rigorous requirements of the full stock market, and also allow the management to retain control of the major equity share. It is abaut ten years after the investment that the venture capital firm hopes to have big profits by going public. United States, Japon and Britian are considered to be most advanced countries in the field of venture capital.In Turkey, venture capital investment companies are regulated by Communiqiue on Principles regarding Venture Capital Investment Companies (Serial: Vin, Number:21) within the framework of Article 22/0 and Article 36 of Law number 2499 as amended by Law number 3794 by the Capital Market Board. The requlation includes the principles regarding the establishment, operation, management quidelines and liquidation procedures for venture capital investment companies. According to this regulation, venture capital investment is defined as long-term fund transfer provided through investing in capital market instruments issued in primary markets by the entrepreneur companies already established or to be established in Turkey having high development potential and securities with low liquidity. Investee companies should aim to provide equipment, industrial application; new products methods, systems and production techniques or should be operating in this direction; or should have potential of being steered in this direction by managerial, technical and capital support. Venture capital investment companies have greater potential to become successfull in Turkey. The liberalized taxation and foreign exchange regime, the strategic place of Turkey and numerous other factors give businesses in Turkey great opportunity. Considering all above mentioned advantages, Turkey is offering an ideal market for venture capitalists.