Aval Kurumu
The Guarantee Institution
- Tez No: 399518
- Danışmanlar: PROF. DR. N. AYŞE ODMAN BOZTOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada Türk Ticaret Kanunu'nun 700 ilâ 702. maddelerinde düzenlenen aval kurumu, maddi ve şekli şartları, hukuksal niteliği, aval verenin sorumluluğu ve aval verenin hakları açılarından incelenmiştir. Aval, kambiyo senetleri hukukunun tüm kurumlarına değinilmesini gerektiren geniş kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır. Aynı zamanda Yargıtay'ın kambiyo senedi üzerinde matbu şekilde yer alan kefil ibaresini aval kabul etmesi, senedin yüzüne atılan imzanın aval olarak değerlendirilmesi ve forfaiting işlemlerinde avalin kullanılması sebebiyle halen uygulamada başvurulan bir yoldur. Avale dair içtihat ve doktrin ayrıntılı şekilde incelenerek aval kurumuna dair şu temel sonuçlara varılmıştır: Aval, kambiyo senedinin ödenmesini kısmen veya tamamen temin amacına yönelik özellikli bir kambiyo taahhüdüdür. Hem kambiyo taahhütlerine ilişkin genel kurallara hem de özel aval hükümlerine tâbidir. Aval veren ile lehine aval verilen arasında bulunan teminat bağı, avalin hukuki sonuçlarına etki ederek avali diğer kambiyo taahhütlerine nazaran özellikli bir hale getirmektedir. Diğer yandan, söz konusu teminat bağı, avali, kefalet sözleşmesinin bir alt türü kılmaz; aksine, hem aval hem kefalet sözleşmesi, kişisel teminat amacı güden hukuki işlemlerin birer alt türüdür. Bununla birlikte, aval tek taraflı bir hukuki işlemdir. Zira, aval, aval verenin veya yetkili temsilcisinin poliçe veya alonj üzerine imza atmasıyla oluşmaktadır. Avalin poliçede mündemiç alacak hakkına bağlı bir teminat olmasının sonucu ise aval verenin lehine aval verilenin kişisel def'ilerini hamile karşı ileri sürebilmesidir. Son olarak aval veren, kimin lehine aval verirse versin bir başvuru borçlusudur. Bu sebeple, aval verenden ödeme talep edilebilmesi için hamilin başvurma hakkının doğmuş olması gerekir.
Özet (Çeviri)
In this study, the guarantee institution, which is regulated in Turkish Commercial Code Article 700 to 702, was examined in terms of the material and formal requirements, legal qualifications and the responsibility and rights of the guarantor. The guarantee offers a comprehensive frame work that requires addressing all the institutions of commercial bills law. At the same time, the guarantee is stil used in practice since the surety phrase imprinted on the commercial bill, is accepted as a guarantee by the Supreme Court, a sole signature put on the front of the bill is regarded as a guarantee and guarantee is also used in the forfaiting transaction. The following conclusions regarding the guarantee institution have been reached after a detailed analysis of the jurisprudence and doctrine: The guarantee is a special type of commercial bill commitment for the purpose of ensuring the payment of a bill, as to the whole or part of its amount. The guarantee is subject to both the general rules relating to commercial bills and the special provisions relating to guarantee. The guarantee relationship between the guarantor and the person to whom the guarantee is given, affects the legal consequences arising from the guarantee differentiates it from other commercial bill commitments. On the other hand, the afore-mentioned relationship does not make the guarantee a subtype of the surety agreement; on the contrary, both the surety agreements and guarantee are sub-types of legal transactions towards providing personal guarantee. Nevertheless, the guarantee is a unilateral legal transaction. Indeed, the guarantee is executed by putting a signature on the commercial bill or allonge by the guarantoror his authorized representative. The legal consequence of the guarantee being a warranty attached to the monetary claim is that the guarantor may raise the personal defences of the person for whom he has become a guarantor against the bearer of the bill. Finally, the guarantor is under recourse liability regardless of in whose favor he has given the guarantee. Therefore, the bearer must have the right of recourse in order demand payment from the guarantor.