Lise öğrencilerinin okul başarısı ve kaygı düzeyi üzerinde anne - baba tutumlarının etkilerinin belirlenip karşılaştırılması
The Determination of the effects of the familys attitude on the school achievement and anxiety level of the high school students
- Tez No: 103839
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN AKBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu Araştırma, lise öğrencilerinin okul başarısı ve sürekli kaygı düzeyi üzerindeki anne-baba tutumlarının etkilerinin belirlenip karşılaştırılması için yapılmıştır. Anne- babaların otoriter ve demokratik tutumlarının öğrencilerin okul başarısı ve sürekli kaygı düzeyi üzerindeki etkileri bazı değişkenlere göre karşılaştınlmıştır. Aralarındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmiştir. Araştırma İzmir il merkezinde, farklı sosyo-ekonomik düzeydeki semtlerde bulunan 5 genel liseden seçilen 205 (126 kız, 79 erkek) lise 1. sınıf öğrencisini kapsamaktadır. Öğrencilerin anne-baba tutumları,“Anne-baba Tutum Envanteri”ile sürekli kaygı düzeyleri,“Spielberger Sürekli Kaygı Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Öğrencilerin; kişisel bilgileri, anne-baba tutumları ve basan hakkında düşüncelerini öğrenebilmek için“Kişisel Bilgi Formu”hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is planned to determine the effects of the parents' attitudes on the level of trait anxiety and academic achivement of the high school students. The effects of the democratic and the authoritarian attitudes of the parents on the level of trait anxiety and academic achivement are examinated according to some variables. The similarities and the differences between these variables are worked out by statistical techniques. 205 (126 female, 79 male) high school students from different schools of different socio economic status in Izmir took place in this study. The anxiety level (Trait anxiety) of the studets' are determinated by the“Spielberger Anxiety Scala”and family's attitude are determinated by the“Kuzgun's Family's Attitude Scala”. The SES (Socio-economic Status) and other personal information about the students are gathered by the“The Personal Information Questionnaire”which is prepared by the researcher.