Ergenlerde içe dönüklük-dışa dönüklük kişilik özelliği ile aile işlevleri arasındaki ilişkiler
The Relationships between personality trait of introversion-extroversion and family functions of adolescents
  1. Tez No: 103838
  2. Yazar: MELTEM ÖKTE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR BAYEZİD IŞIKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu araştırmada aile işlevleri sağlıklı ya da sağlıksız olan ergenlerin kişilik özellikleri, içe dönüklük-dışa dönüklük boyutları bakımından incelenmiştir. Ayrıca ortaöğretim öğrencilerinden oluşan örneklem grubu, cinsiyet, ailelerinin evlilik durumu, ailelerinin kaçıncı çocuğu olduğu ve ailelerinin gelir düzeyine göre içe dönüklük-dışa dönüklük kişilik boyutları açısından araştırılmıştır. Ergenlerin ailelerinin evlilik durumuna göre aile işlevleri de incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2000-2001 öğretim yılında Burdur İl merkezinde ortaöğretimin Lise 1, Lise 2 ve Lise 3. sınıfına devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubu, ortaöğretime devam eden 163 kız ve 183 erkek olmak üzere toplam 346 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada ölçme aracı olarak, Eysenck Kişilik Envanteri, Aile Değerlendirme Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 9.05 for windows paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde t testi, varyans analizi ve Scheffe testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the personality traits of adolescents whose family functions were healthy or unhealthy were examined in terms of introversion-extroversion dimensions. In addition, the sample of high school students' gender, the marriage status of the families, the birth order in a family and the economic level of the families are searched according to introversion-extroversion personality dimensions. Also adolescents' family functions were examined according to their families' marriage status. The universe of the study consists of the students who attends the first, second and third classes of the high schools in Burdur city center, during the curriculum year of 2000-2001. The sample of the study consists of 346 students (163 female and 183 male) who attend first, second and third classes of the high schools. In this research, Eysenck Personality Questionnaire, Family Assesment Device and Personal Information Form were used as the measurement instruments. Datas were analysed by using SPSS 9.05 for windows software. In the process of data analysis, t-test, variance analysis and Scheffe test were applied.