Ortaokul 8.sınıf öğrencilerinde internet bağımlılığı ve sosyal kaygı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relation between internet addiction and social anxiety in secondary school 8TH grade students
- Tez No: 750103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ALTUN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma ortaokul 8.sınıf öğrencilerinde internet bağımlılığı ve sosyal kaygı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Tokat il merkezinde 2020-2021 eğitim öğretim yılında 8. sınıfa devam eden 12-15 yaş aralığında olan 416 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, İnternet Bağımlılığı Ölçeği (YOUNG-KF), Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği (ESKÖ) ile Kişisel Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde t testi, varyans analizi, tukey post testi, levene testi, lineer regresyon analizi, lojistik regresyon analizi, pearson korelasyon katsayı analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin %56.2'si kız, %63.9'u 14-15 yaşlarında, %82.2'si çekirdek aile yapısında, %39.6'sı 3 kardeş ve üzerine sahip, %33.7'sinin aile tutumunun demokratik/yetkin olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin %93.5'inin sağlık sorunu olmadığı, %66.6'sının okul başarısını iyi olarak değerlendirdiği, %91'inin arkadaşlarıyla iletişimini olumlu değerlendirdiği, %54.1'inin okul faaliyetlerine katıldığı, %47.4'ünün annesinin eğitim durumu ilkokul, %36.5'inin babasının eğitim durumu lise, %56.9'unun anne yaşı 32-39, %68'nin baba yaşı 40 ve üzeri, %75'nin annesi ev hanımı, %42.3'ünün babası serbest meslek, %37.3'ünün aylık geliri 4001 TL ve üzeri olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; öğrencilerin YİBÖ-KF toplam puan ortalamasının 27.59±9.05 puan ile normal internet kullanıcısı olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin ESKÖ'nden aldıkları toplam puan ortalaması 40.59±16.01 olup sosyal kaygı düzeyinin düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted as a descriptive study in order to be determined the relationship between internet addiction and social anxiety in secondary school 8th grade students. The study group of the research consists of 416 secondary school students among the ages of 12-15 attending the 8th grade in the city center of Tokat in the 2020-2021 academic year. The data of the study were obtained using the Internet Addiction Scale (YOUNG-KF), the Social Anxiety Scale for Adolescents (ESKÖ) and the Personal Information Form. T test, analysis of variance, tukey post test, levene test, linear regression analysis, logistic regression analysis, pearson correlation coefficient analysis have been used in the statistical evaluation of the data. It has been determined that within the scope of the study 56.2% of the students were girls, 63.9% of them were between the ages of 14-15, 82.2% had a nuclear family structure, 39.6% had 3 siblings or more, and 33.7% had a democratic/competent family attitude.That 93.5% of the students did not have any health problems, 66.6% evaluated their school success as good, 91% evaluated their communication with their friends positively, 54.1% participated in school activities, 47.4% had their mother's education level at primary school, 36.5% had their father's education level at high school, the maternal age of 56.9% was 32-39, the father age of 68% was 40 and over, mothers of 75% were housewife, fathers of 42.3% were self-employed,monthly income of 37.3% was 4001 TL and above has been determined. According to the findings obtained; it has been stated that the students' YİBÖ-KF total score average was 27.59±9.05 and they were normal internet users. It has been determined that the total 40.59±16.01 point the students got from the ESKÖ and their social anxiety level were low.