Motor bloğu, silindir kafası ve ana yatak kepi imalat hatlarında kullanılan sert metal uçların analizi
- Tez No: 10385
- Danışmanlar: PROF. DR. AKBAY TUĞAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
-1- ÖZET Bu çalışmanın temel amacı Motor Bloğu, Silindir Kafası ve Ana Yatak Kepi imalat hatlarında kullanılan sert metal uçların (SMU) verimliliğinin artırılmasıdır. Konu bu amaç doğrultusunda dört kısımda incelenmiştir. Birinci "bölümde SMU'lar ve frezeleme hakkında temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde SM'ların aşınmaları, sebepleri ve giderilmesi konusu irdelenmiştir. Üçüncü bölümde yukarıda anılan imalat hatlarında SMU'larla işlenilen kesimler ve kullanılan SMU'ların verimliliğinin yükseltilme si çalışmaları verilmiştir. Son bölümde ise üçüncü bölümde ki çalışmanın genel sonuçları çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
-2- SUMMARY The main aim of this study is to increase the efficiency of indexable inserts which are used on the Engine Block Machining Line, Cylinder Head Machining Line and Main Bearing Cap Machining line. The subject, that based on above mantioned aim, has been studied in for sections as belew. The first section is basic information about milling and indexable inserts. The second is related with various breaking wearing and some troubles of inserts. Also in this section, some possible causes to trouble and their counterme- asures have been studied. In the third section, some studies has be eh carried out with inserts which are used on the machi ning lines. Working conditions of the inserts has been abserved at all operations of the machining lines necessary results have been taken out from this studies, consequently, these found results have been valued in the forth section.