Menzil uzatıcı iki zamanlı içten yanmalı motor tasarımı
Range extender two stroke internal combustion engine design
- Tez No: 729259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, elektrikli araçlar için iki zamanlı mesafe uzatıcı bir motorun tasarım çalışmasını içermektedir. iki zamanlı motorun bu noktada tercih edilme nedenleri ise basit mekanizma, hafiflik ve subap gerektirmemesi olarak sıralanabilir. Çalışma kapsamında iki zamanlı, iki silindirli doğrusal hareket yapan bir içten yanmalı motor, tasarım kriterler ve sınırlarını ortaya koymuştur. Motor doğrusal hareket yaparken içinden geçtiği manyetik alanda mıknatıslar sayesinde bu hareketi elektriksel gerilime dönüştürmektedir. Tasarlanan motor karşılıklı pistonlara sahip olup, bu iki pistonun birbirine doğrusal bağlandığı bir biyel yapısına sahiptir. Mekanizmanın ihtiyaç duyduğu silindir kafası, silindir bloğu ve pistonlar standart 1kw'lık motordan kullanılmıştır ve diğer parçalar bu temel parçalar baz alınarak tasarlanmıştır. Standard 1kw'lık motordan kullanılan temel parçalarla tasarımın üretile bilirliğinin kolaylaştırmak, ucuzlaştırmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes the design study of a two stroke range extender engine for electric vehicles. The reasons why the two stroke engine is preferred at this point can be listed as simple mechanism, lightness and not requiring valves. Within the scope of the study, a two stroke, two cylinder linear-moving internal combustion engine has revealed the design criteria and limitations. While the motor is making linear movement, it transforms this movement into electrical voltage thanks to the magnets in the magnetic field it passes through. The designed engine has opposing pistons and has a connecting rod structure in which these two pistons are linearly connected to each other. The cylinder head, cylinder block and pistons required by the mechanism are used from a standard 1kw engine and other parts are designed based on these basic parts. With the basic parts used from the standard 1kw motor, it is aimed to make the design easier and cheaper.