Marka lisansı sözleşmeleri
Trade mark license agreement
- Tez No: 103856
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANİFE DİRİKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET v Marka çok eski dönemlerden beri, tarih içinde gelişen ve artan fonksiyonları ile ticari hayat ve hatta günlük yaşamda önemli yere sahip olmuştur. Nitekim markanın zamanla daha yaygın bir şekilde kullanılması ve kullandırılması, uygulamada çeşitli problemleri de beraberinde getirmiştir. Çalışmamızda, markanın üçüncü kişilere kullandırılması amacıyla taraflar arasında düzenlenen lisans sözleşmeleri incelenecektir. Lisans sözleşmesi 556 sayılı Markaların Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlenmiştir. Ancak marka lisansı sözleşmelerinde KHK ile düzenlenmemiş bir takım hususlar olduğu gibi, mevcut hukuki düzenlemeler çerçevesinde çözüme kavuşmamış sorunlar da bulunmaktadır. Zira bu çalışmada öncelikle markanın tanımı, çeşitleri ve fonksiyonları ile marka sahibine tanıdığı haklar incelendikten sonra, lisans sözleşmesinin yapısı, çeşitleri ve hukuki niteliği üzerinde durulmuştur. Keza marka lisansı sözleşmesine ilişkin hukuki düzenlemeler ile taraflar arasındaki sözleşme hükümlerine istinaden, marka sahibi ile lisans alanın, sahip oldukları hak ve yükümlülükler de tespit edilmeye çalışılmıştır. Diğer yandan uygulamada, marka lisansı sözleşmesinin taraflarının olası hukuki uyuşmazlıklar üzerine açılacak davalarda, dava ehliyetlerinin önem teşkil etmesi sebebiyle, çalışmamız kapsamında lisans alan ile marka sahibinin aktif ve pasif dava ehliyetleri de incelenmiştir. Nihayet lisans sözleşmelerinin sona ermesi konusuna da değinilerek çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since quite old times, thanks to its functions, developing and increasing in the course of history, the trade-mark achieved a very important place in the commercial and even everyday 's life. In fact, the usage of a trade mark and the granting of an authorization for ite usage, brought in practice various problems. In our study we will examine the License Agreements which are established among the concerned parties, in order to grant to thirds the right of usage of the said trade marks. The License Agreement is subject to the dispositions contained in the Regulation no.556 equivalent to Law and is relative to the Protection of the Trade Mark. However in the Trade Mark License Agreements apart from the fact that there are some matters which have not been dealt with in the above Regulation, there are also some questions which have not been solved within the actual juridical dispositions. In the present study, following the definition of the Trade Mark, and the examination of its various kinds and functions as well as of the rights recognized to its owner, we have pointed out the structure of a license agreement, its various types and its juridical characteristics. Besides, we have also exposed the various rights and liabilities attributed to the trade mark licensees in the frame of the license agreements and juridical dispositions relative to the Trade Mark License Agreement. Furthermore, as in practice, the competence of the parts is a quite important factor in an eventual conflict arising among the parts of a License Agreement, we have also analyzed the active and passive competence of the licensees and trade mark owners. Finally our study has been completed with the theme of Termination of the License Agreement