Pazarlama açısından fuarcılık sektörü ve fuar organizasyonu konusunda bir uygulama
Trade fair industry in point of view of marketing and an application in fair organization
- Tez No: 103883
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Günümüzde işletmeler, ürün ve hizmetlerini tanıtmak amacı ile yoğun biçimde fuarlara katılmaktadırlar. Son yıllarda önemi giderek artan ve tutundurma karması içinde önemli bir yer almaya başlayan fuarlara katılım, özellikle geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinde yaygınlaşmıştır. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde fuarcılık bir sektör olarak ele alınmaya başlanmış ve ülkeler milli tanıtımlarında, fuarlara katılımı, bir ulusal olgu olarak değerlendirmeye başlamışlardır. Bir firmanın ürünlerini ve hizmetlerini tamtabilmesi için değişik yöntemler arasında; reklam, kişisel satış, satış geliştirme ve halkla ilişkiler vardır. Fuarlara katılım, firmanın ürün - fiyat - dağıtım ve tutundurma çabalarından oluşan pazarlama karması içinde tutundurma çabaları arasında yer alır. Rekabetin arttığı ve yeni teknolojilerin hızla geliştiği günümüzde çok sayıda işletmenin içinde yer aldığı ve çok sayıda ürünün sözkonusu olduğu pazarlar oluşmuştur. Bunun bir sonucu olarak ticari fuarlar, özellikle ihtisas fuarları büyük bir öneme sahip olmuştur. Bu dikkate alınmalıdır. Alıcılar ve tüketiciler için seçim zordur. İşte bu aşamada fuarlar devreye girer. Bir fuarda alıcı ya da tüketici, ilgili sektörde faaliyet gösteren işletmeleri ürettikleri ürün ve hizmetleri tüm özellikleri ile birlikte birarada görebilir. Böylece hem ürünleri ve hizmetlerini, hem de işletmeleri birbirleri ile objektif biçimde karşılaştırabilir. Böyle bir karşılaştırma olanağı sunan ve tüm ürünlerin dokunma mesafesinde birarada sunulduğu tek ortam, fuarlardır. Bu çalışmada; fuarlara katılımın pazarlama açısından önemi, fuarcılık sektörü ve fuar organizasyonlarının nasıl gerçekleştirildiği incelenmiştir. Ayrıca bir fuar organizasyonu uygulaması gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler ve bilgiler değerlendirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, most of companies exhibit at trade fair to promote their products / services. Trade fair participation, which has been more important in the recent years and has began to take part an important position in the marketing mix, has become more popular especially in the last quarter of the 20th century. Basically in the European countries and in the other countries, trade fairs have began to be held as an“industry”and now, the countries are evaluating the trade fair participation as a national concept in their national promotions. For companies, there are different means' to promote the products / services; such as advertisement, personal sales, sales promotion and public relations. The marketing mix covers product, price, place and promotion and the trade fair participation is taking place in the promotion mix. In recent years, the competition gets harder and new technologies are invented quickly, so there are lots of new markets, in which too many companies with lots of products / services are taking place. As a result of this, much emphasis must be given to that subject. Also it is not easy for buyers and consumers to decide, when they face these new products / services and new companies. At this situation, trade fairs come to front. At the trade fairs, the buyer or the consumer may see the companies together from a sector and their products / services with all their specifications. Also the products / services and the companies can be compared in an objective basis. The unique place, that presents an opportunity for such a comparison and in that all products are presented so close, is the trade fair. In this study; importance of the trade fair participation as a part of the marketing mix, trade fair industry and the organization of a trade fair are analyzed. Also a trade fair organization process is examined and the relevant information and data are evaluated. VII