Antik Dönem Anadolu takılarında hayvan stilizasyonları ve sembolizm
Animal stylization and aymbolizm Antique Period Anatolien jewellery
  1. Tez No: 103888
  2. Yazar: GÜLCAN BATUR ERCİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SUHANDAN ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Bu araştırmada; geçmişten günümüze önemini ve değerini yitirmeyen Antik dönem Anadolu takılarında hayvan figürleri, figürlerin stilizasyonu ve sembolik değerleri, yapım teknikleri ve kullanılan malzemeler incelenmiştir. Antik Anadolu'da hayvan figürlü takıların üretilmesi geleceğini oluşturan faktörler, dönemin inanç sistemleri; sosyo-kültürel açılımları, toplumsal değerleri ve psikolojik yaklaşımlar doğrultusunda saptanmıştan Tez çalışmasında araştılıran konu“Antik Dönem Anadolu Takılarında Hayvan Stîlizasyonlan ve Sembolizm”olarak belirlenmiştir. Konu üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Hayvan üslubu ve Sembolizm”başlığında, hayvan üslubunun doğuşu, etkîlenimleri ve sembolizme dönüşümü incelenmiştir. Hayvan üslubunun gelişiminde takılarda kullanılan başlıca hayvan figürleri sembolik anlamlan ile açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca takılarda kullanılan ve toplumları etkileyen taşlara yer verilmiştir. İkinci bölüm“Antik Anadolu'da hayvan figürlü takıların stilizasyonu ve örnekler”başlığı ile irdelenmiş, Paleolitik çağdan başlayarak Anadolu'da yaşayan uygarlıkların ortaya çıkardıkları hayvan figürlü takıların sanat, estetik, figür ve taşıdıkları anlamlar araştırılmıştır. Hayvan sembollerinin ortaya çıkışları Orta Asya, Mısır ve diğer Akdeniz kültürlerinde örneklerle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise“Antik Anadolu kuyum sanatında takı formları ve teknik”konusu ele alınmış, takıların kullanım yerlerine göre formları, kuyum sanatında kullanılan malzemeler ve üretim teknikleri konularında bilgi verilmiştir. Bilimsel yöntemler ışığında yapılan araştırmada Antik Anadolu kuyum sanatında hayvan figürlü takıların, tasarım, üretim, teknik ve kullanım amaçlan sentezlenerek bundan sonraki çalışmalara pratik ve teorik açıdan katkıda bulunması amaçlanmıştır. Çalışmanın sonunda oluşan Antik Dönem dünyasından hayvan motifli takılar görsel bir tabloya dökülmüş ve çalışmanın takibinde yardımcı bir rehber olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject researched on the thesis is: 'The Animal Stylization and Symbolizm of the Jewellery used during the Antique Anatolian Periods'. It focuses on the development of animal styles, symbolic values and also the jewellery techniques, colored gemstones used during this special era, which up today has never lost its rich popularity. The factors composing the tradition of animal style and jewellery production in the antique world has been studied in the chronological time order. The systems of belief, social-culturel values and psychological influences in the communities are pointed out as important approaches to this particular style development The first part involves the development of animal style and its growth into symbolism. Emphasis is given to the animal motifs used in the jewellery and their symbolic meanings. The role of colored gemstones and their strong influence in the antique world is also included. The second part emphasizes on the art of jewellery used in the Antique Anatolien Periods. The cross-culturel influences developed between Middle Asia, Egypt and other Mediterranean cultures are included. Starting from Paleolithic and developing into classical Greek proficiency of the jewellery with animal motifs and their meanings are researched. The third part emphasisez on the forms of jewellery, the techniques and materials used in the Antique Anatolien Civilizations. This research is meant to put light on the Antique Anatolien Jewellery Art: Its animal motifs, symbolic and practical functions, and productions systems. It is accompolished using the scientific research methods and aims to be theorofical and practical a basic study for the future researches. At the and a visual chronological tableaux is prepared showing important animal styled jewellery and idols.