Alternatif uyuşmazlık çözümü (Medeni yargıya alternatif yöntemler)
Alternate dispute resolution (Alternative methods to civil procedure)
  1. Tez No: 103897
  2. Yazar: GÜLGÜN ILDIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN PEKCANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Alternatif uyuşmazlık çözümü, özellikle Anglo-Amerikan hukuk sistemini uygulayan ülkelerde, devlet ve tahkim yargılamasına alternatif olarak kabul edilen, barışçı uyuşmazlık çözüm tarzıdır. Türk medeni yargılama hukuku alanında, bazı sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların başında, devlet mahkemelerinde yapılan yargılamanın makul sürede bitirilememesi gelmektedir. Bu güne değin, Türk hukukunda incelenmemiş olan, Alternatif uyuşmazlık çözümü, bu çalışmada incelenmekle, medeni yargıda yaşanılan sorunlara yeni bir çözüm önerilmeye çalışılmıştır. Alternatif uyuşmazlık çözümü, başvurulması zorunlu olsun ya da olmasın kural olarak çözümün bağlayıcı olmadığı ve devlet mahkemelerinde hak arama özgürlüğünü kısıtlamayan yöntemlerdir. Bu yöntemlerle uyuşmazlık taraflarının, çözüme daha etkin katılımları hedeflenmekte ve her iki tarafın da kazanmasını sağlayan yaratıcı tercihler sunulmaya çalışılmaktadır. Alternatif uyuşmazlık çözümü yöntemleri çeşitli olup, kimi yöntemler bir çözüm önermeyip, taraflara yalnızca, uyuşmazlığın devlet mahkemelerinde çözümlenmesi halinde ulaşabilecekleri muhtemel sonuç ve gerekli zaman ve para hakkında tarafsız bir değerlendirme imkanı verir. Bazı çözüm yöntemleri ise, bağlayıcı olmayan çözümler önerirler. Bir diğer grup çözüm yöntemi ise, tahkim ile karma bir yöntemler olup, bağlayıcı çözümü hedeflemektedirler. Alternatif uyuşmazlık çözümünün, uyuşmazlıkların çözümünde yoğun bir şekilde uygulandığı Amerika Birleşik Devletlerinde en çok başvurulan yöntem arabuluculuktur. Alternatif yöntemleri uygulayan çeşitli ülkelerde tarafsız üçüncü kişilerin niteliklerinin standart olmaması ve Alternatif uyuşmazlık Çözümünün tek bir çatısının bulunmaması gibi sorunlar yaşanmaktadır. Türk hukukunda, alternatif uyuşmazlık çözümü, özellikle tüketici sorunları hakem heyeti ile uygulanmıştır. Alternatif uyuşmazlık çözümü, Türk hukukunda, sulh sözleşmesi niteliğinde olup, bilirkişilik alanında yaşanılan sorunlara da çözüm olabilecek niteliktedir. Hakem-bilirkişilik müessesesine ise IVyeni bir bakış kazandırmaktadır. Alternatif uyuşmazlık çözümünün Türk hukukunda benimsenmesi halinde, önerilen bağlayıcı olmayan çözümlerin delil olarak değeri olmalıdır. Çalışmada, özellikle ikrar, kesin hüküm, bekletici sorun ile ilgili öneriler yer almaktadır. Toplumsal barışı hedefleyen alternatif uyuşmazlık çözümü, hukuk fakülteleri başta olmak üzere eğitim ile desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Alternative dispute resolution (ADR) is a method for the settlement of disagreement and regarded as an alternative to civil law courts and arbitration appilications especially in Anglo-American law system. There are some difficulties enecontered in Turkish civil law trials one of which is the hong lasting trials which continue for long periods of time in civil law courts. The ADR method which has not been considered yet by Turkish law system has been examined and a new solution to such exiting problems was attempled to be given in this study. ADR, whether it is made compulsory to refer to it or not, is a dispute resolution process which does not restrict the freedom of seeking justie in civil courts and the resolution methods suggested at the end of dhis process is not binding to this parties. The effective participation of parties to dispute resolution process is aimed by this method and some creative choices are put forward observing the mutual benefits of parties. There are various ADR methods. Some of them do not propose a direct resolution instead provides parties an opportunity for the neutral evaluation of possible outcomes and the time and money which will probably be spent en a sidpute ease is brought before the court. Some ADR methods provide non- binding resolutions where as some of them which are considered a combination of ADR and arbitration offer binding resoultions. The most applicable method of resouliton in USA where ADR is intensiverly referred to is mediation but in other countries there are some problems which oceur during ADR procedures such as non-standart qualifications of neutral third parties or non-existence of one basic framework for ADR. In Turkish judical system, the alternative dispute resolution is particulary preferable method mostly applied to customer rights by arbitrationcommittee. ADR, in Turkish law system, is generally considered a peace contract and can be regarded as one of the best solutions for problems existing in the area of expertise. ADR also provides an new perspective on the arbitration and expertise institutions. In case where ADR is adopted to Turkish law system, the non-binding resolution methods which have been suggested should have to be apperciated as an evidence beef o re the courts. In this study, there are some suggestions related in particular to confession, definite judgements and delayed matters. The alternative resolution of disputes which target on social harmonization should be supported by a proper educational system at law schools. vn