Power and ideology in American political texts: a critical discourse analysis
Amerikan politik metinlerinde iktidar ve ideoloji: Bir eleştirel söylem çözümlemesi
  1. Tez No: 103931
  2. Yazar: FÜSUN ÇOBAN DÖŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMİRAMİS YAĞCIOĞLU, PROF.DR. AZİZE ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
ÖZET Bu çalışmada belirli bir jktidar ve ideolojinin söylem yolu ile nasıl yapılandırıldığını ve meşrulaştırdığını göstermek için. Kıbrıs meselesi ile ilgili resmi belgeler seçilmiştir. Örnek çalışma olarak Kıbrıs meselesinin seçilmesinin sebebi uluslararası arenada bu konunun yıllardır tartışıla gelmesi ve sadece Türkiye ve Yunanistan'ın değil Amerika Birleşik Devletleri'nin de siyasi politikalarını önemli düzeyde etkilemesidir. Ancak bu konuda basılmış olan çok sayıdaki materyale sınırlama getirmek amacı ile, bu tezde Amerika Birleşik Devletlerinin resmi Kıbrıs söylemi temel alınmış ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'nın basın özetlerinin ve Kıbrıs ile ilgili basın konferanslarının söylemi irdelenmiştir. Bu çalışmada dil aracılığıyla eşitsizlikleri vurgulayarak iktidar ilişkilerini daha iyi anlayabilmek için söylem çözümlemesini kullanan ve multi-disipliner bir yaklaşım olan eleştirel söylem çözümlemesi kullanılmış ve Amerika Birleşik Devletleri politik söyleminin oluşturduğu hakimiyet ve eşitsizlik kavramları ele alınmıştır. Bu tezde Amerika Birleşik Devletleri'nin Kıbrısla ilgili politik söyleminin meşrulaştırma sürecinin açığa çıkarılması hedeflenmiştir. Bu yüzden Amerika Birleşik Devletleri resmi belgelerinde yer alan zihinsel ve bağlamsal modeller detaylı olarak analiz edilmiş ve Amerika Birleşik Devletleri'nin incelenen metinlerde kendi ideolojisini olumlu şekilde yansıtırken,“Türk tarafı”nı tanınma talebi reddedilmesi gereken“uzlaşmaz”taraf olarak sunmakta olduğu bulunmuştur. Metinlerdeki“öteki taraf, yani Türk tarafı, sadece farklı oluşu ile değil, ”normalden“ (Batı tarzı düşünce sisteminden) sapan yönü ile özdeşleştirilmiştir. Bu sapma söylemsel olaral ”gayri-meşruluk“ ve ”akılcı olmayan“ kavramları ile desteklendiği için analiz edilen metinlerde ”Türk tarafı" Kıbrıs meselesinin kapsamlı ve barışçı bir çözüme ulaşmasında bir tehdit olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study in order to point out how a certain type of power and ideology is construed and legitimated by discourse, official political documents that are related to the Cyprus issue have been selected. The Cyprus issue has been chosen as a case study because it has been a controversial problem in the international arena for decades and has dramatically influenced the political policies of not only Turkey and Greece but also of the United States. However, in order to limit the vast scope of published material on this topic, this study has concentrated on U.S. political discourse on Cyprus in general and on U.S. State Department press briefings and press conferences in particular. The dominance and inequality (re)produced by U.S. political discourse are examined from the view point of the multidisciplinary critical discourse analysis (CDA). This method uses discourse analysis to better understand power relations, thoroughly emphasizing that inequalities are constructed through the use of language. This dissertation reveals the legitimation process of U.S. political discourse on Cyprus. By scrutinizing the mental and context models inherent in U.S. official documents, this study has found that the United States presents itself with a suprematist ideology, reflecting itself as the positive ingroup and the“Turkish side”(one of the parties within the conflict) as the“intransigent”and the“unrealistic”side whose demand of recognition should be denied. Thus, the representation of the“other”is not identified merely with difference, but with deviance. And because deviance is discursively associated with“illegitimacy”the“Turkish side”is represented as a threat both to the achievement of a peaceful resolution and a comprehensive settlement of the Cyprus issue. VI