Sağlık hizmetlerinde idarenin kusurlu sorumluluğu
- Tez No: 103930
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELTEM KUTLU GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Ülkemizde sağlık hizmetini sunmakla görevli olan ve sunulan hizmeti denetleyen, planlayan başlıca kurum Sağlık Bakanlığı'dır. Merkezi yönetim teşkilatında yer alıp taşrada kendine bağlı sağlık kuruluşları aracılığı ile hizmet veren Sağlık Bakanlığı, yerel yönetim olan belediyelerin hastane kurup işletebilmeleri için bu hastanelerin kurulacak yerlerini, planlarını ve tesisatlarını onaylamaktadır. Bakanlığın kuruluş aşamasında denetim yetkisine sahip olduğu SSK, özel sektör ve diğer kamu kuruluşlarına ait sağlık kuruluşları da bulunmaktadır. Bunun dışında, kendine özgü bir yapıya sahip olan askeri hastaneler, üniversite hastaneleri ile Türk Tabipleri Birliği ve Kızılay gibi kurumlar da sağlık sistemimizde hizmet veren diğer kuruluşlardır. Kamu hastanelerinde çalışan memur veya diğer kamu görevlisi statüsündeki sağlık personelinin gördükleri hizmetten dolayı uğranılan zararın tazmininde idarenin hizmet kusurunun bulunması halinde doğrudan idare sorumlu olacakken; görev kusuru bulunması durumunda ise idare sorumlu olmakla birlikte daha sonra personeline rücu edecektir. Sağlık hizmetlerinden dolayı meydana gelecek zarar maddi ve manevi nitelikte olabilir. Maddi zarar, zarara uğrayanın malvarlığına ilişkin iken; manevi zarar, malvarlığı dışındaki haklara ve ruhi varlığa ilişkindir. Kamu hastanelerinde gerçekleşen bu zararların tazmini için açılacak davalar idare mahkemelerinde görülecektir. Mahkemeler, kusurun tespiti, illiyet (nedensellik) bağı gibi konularda bilirkişilere başvurarak onların bilimsel görüşleri doğrultusunda karar verecektir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Main office that has the task of serving, controlling and planning the health services is Ministry of Health in our state. It stands in the central administration and serves by means of the health establishment dependent on itself. The municipalities, which are the local governments, need the approval of Ministry of Health during founding their hospitals. There are also hospitals belong to National Insurance Establishment, private sector, and other public establishments. They also need the approval of Ministry of Health during founding their hospitals. Military hospitals and university hospitals have their own characteristic structures. Turkish Red Cross and Unity of Turkish Physicians are other health establishments in our health system. If there is actionable negligence in the health services presented by the government official or other public personnel in public hospitals, administration will be responsible. If there is duty negligence, then administration will have the right of recours. There could be actual damage and intangible damage revealed by the health services. Actual damage is relevant to holdings and intangible one is relevant to moral existence. Action for damages will be issued at administrative courts if these damages take place in public hospitals. Courts should apply to the experts to come to a decision about the determination of default and causality connection. VI