Sürdürülebilir turizm kapsamında bölge planlaması ve Alaçatı turizm yatırım bölgesi üzerine bir uygulama
Regional planning in the scope of sustainable tourism: Alaçatı tourism investment zone
  1. Tez No: 103934
  2. Yazar: KÜBRA ÖZOK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN İÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Turizm, yarattığı istihdam ve etkilediği sektörler bakımından ekonomik; aktörleri bakımından toplumsal, kullandığı girdiler bakımından çevresel ve yarattığı ilişkiler bütünü olarak kültürel bir olaydır. Bu boyutlar, biri diğerinden ayrılamaz şekilde sıkı ve karmaşık ilişkiler bütünüyle birbirlerine bağlıdır. Ancak, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için önemli bir ekonomik kalkınma aracı olan turizm, plansız gelişimi dolayısıyla doğal, kültürel, fiziksel, sosyal ve ekonomik yapıda bozulmalara yol açabilmektedir. Bu noktadan yola çıkarak, turizmin sürdürülebilir bir platformda ve planlı bir şekilde geliştirilebilmesi için gerekli olan araçlar ortaya koyulmuştur. Sürdürülebilirlik, beraber kullanıldığı kavramın devamlılığını işaret eder. Öyle ise turizmin sürdürülebilirliği ancak tüm boyutlarıyla sağlandığında tam anlamıyla gerçekleştirilmiş olacaktır. Turizm, çevresel verileri kullanmasıyla sürdürülebilir turizmin çevresel boyutunu, yarattığı ekonomik gelişme ile ekonomik boyutunu ve ayrıca doğa-birey ilişkisi ve turizmin toplumsal bir olay olması gerçeği ile toplumsal ve yerel katılım boyutlarını oluşturmaktadır. Bu çok aktörlü ve karmaşık yapısıyla turizm, kaynakların devamlılığını gerektirdiğinden, yönetimsel ve fiziksel planlama bu amaca ulaşmada önem kazanmaktadır. Ancak bu planlama faaliyeti, sadece tek bir kurum veya kişi tarafından gerçekleştirilemez. Sürdürülebilir Turizmin uygulama araçlan ulusal ve uluslararası örgütler ve yaptırım grupları, merkezi ve yerel yönetimler, turizm işletmeleri, turistler ve özellikle turistik bölgenin ev sahipleri olan bölge halkının eşgüdümlü örgütlenmeleriyle mümkün olacaktır. Yukarıda belirtilen tüm bu kavramlar ve etkileri altında bu araştırmada, sürdürülebilir turizm için bir planlama modeli geliştirilmiştir. Alan çalışması için seçilen Alaçatı Turizm Yatırım Bölgesi bu kapsamda ayrıntılı olarak incelenmiş, toplanan veriler çevresel ve içsel avantaj ve dezavantajlar göz önüne alınarak analiz edilmiş, sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi amacına uygun strateji ve politikalar belirlenmiş; ve araştırma sonucunda bu turistik bölgeye en uyumlu turizm gelişimi planı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism, is an economical phenomenon in terms of the employment it provides and other sectors that it effects; is a social activity in terms of its actors; an environmental phenomenon in terms of the inputs required; and a cultural one due to the interaction it creates. All these dimensions are tied with essential and complex bounds. However, especially for the developing countries like Turkey, tourism has been considered as a medium for economical development which leads to a corruption in natural, cultural physical, social and economical structure. The aim of this study is to provide the required mediums in order to develop a sustainable and planned platform for the tourism activity. Sustainability, refers to the continuity of the term it accompanies. Thus the sustainability of tourism can only be achieved if it is put into life with all its means. Tourism has an environmental dimension due to the use of environmental data, economical dimension with the economical development it creates, and creates social and local participation as it is a social phenomenon. Having many actors and a complex structure, it requires sustainable resources which can only be realised through administrational and physical planning. However, this activity of planning cannot be realised individually or by a single institution. This goal can only be achieved with the co-ordinated organisation of national and international institutions and sanctional groups, central and regional administrations, private sector, tourists and especially the native people of the tourism region. The aim of this study is to create a model of planning for the sustainable tourism under the influence of the above mentioned terms and effects. Alaçatı Tourism Investment Zone which is selected as a case study area, has been analysed in detailed, taking the environmental and local advantages and disadvantages into consideration. Appropriate strategies and policies required in order to provide sustainability have been determined and best harmonised for tourism development plan with the above mentioned region. VI