İnsan kaynakları yönetiminde performans değerlemesi ve konaklama endüstrisine yönelik bir araştırma
Performance evaluation in human resources management and a research for hospitality industry
  1. Tez No: 103943
  2. Yazar: EBRU TARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
XI ÖZET Çağımızın işletmecilik anlayışında, işletmeyi oluşturan temel fonksiyonlar arasında ön plana çıkan insan kaynaklan fonksiyonu işletmelerin başarı ve başarısızlıklarını belirleyen bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. İşletmelerin sahip oldukları işgücünün kalitesi ve performans seviyesi işletmenin başarıya ulaşmasındaki önemli göstergelerden biridir. Bu amaçla, insan kaynakları yönetiminde performans değerleme çalışması yapılmaktadır. Günümüzde bu derece önem kazanan performans değerleme çalışmasında kullanılan performans değerleme yöntemleri arasında geleneksel yöntemlerin yam sıra çağdaş performans değerleme yöntemlerinin de kullanılması zorunlu olmaktadır. Ücret-maaş yönetimi, kariyer yönetimi, eğitim gereksiniminin saptanması, işten ayırma kararlan, rotasyon ihtiyacı gibi organizasyonel kararların alınmasında etkili bir rol oynayan performans değerleme etkinliği tüm endüstriler için zorunlu bir öğe olmuştur. Konaklama endüstrisinin, emek-yoğun bir endüstri olması ve temel girdisinin insan faktörü olmasından dolayı insan kaynaklan yönetimi açısından oldukça duyarlı bir özelliğe sahiptir. Konaklama endüstrisi içerisinde yere alan beş yıldızlı otel işletmelerinde işgörenlerin performans düzeyleri, yaptıklan işe olduğu kadar ve müşteriye de kaliteli hizmet olarak yansımaktadır. Beş yıldızlı otellerin yapılan gereği kaliteli hizmet üretebilmeleri, ancak işgörenlerin etkinliğine bağımlı olarak gerçekleşebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı ele aldığımız bu çalışmada, insan kaynaklan yönetiminde performans değerleme yaklaşımlan irdelenmiş ve Antalya Yöresinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde performans değerleme uygulamalan araştınlarak, elde edilen bulgular yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Xll PERFORMANCE EVALUATION IN HUMAN RESOURCES MANAGEMENT AND A RESEARCH FOR HOSPITALITY INDUSTRY SUMMARY In our age's management understanding, we face with human resources management function that came into front among basic management functions as a factor of defining successes and unsuccesses of establishments. Quality of workface and level of performance of establishments are one of the important indicators. With this aim performance evaluation study was made in human resources management. Today, with its big importance, ^management have to use contemporary performance evaluation methods beside traditional methods. For all industries, efficiency of performance that plays an important role in organizational decisions like salary management, career management, defining education needs, separation decisions, rotation needs has become a necessary element. Hospitality industry has a sensitive aspect to human resources management because of its labor-intensive aspect. It's main input is human factor. In five star hotels operating in hospitality industry, the performance levels of personnel are related to their jobs. At the some time their performances reflect directly to customers as the quality of services. Because of their structures, five star hotels are depended to the efficiency of their personnel in producing services that have quality. Because of these reasons, in this study performance evaluation decisions in human resources management were examined and by investigating performance evaluation applications in five star hotels operating in Antalya Region, the findings were explained and suggestions were made.