Roma İmparatorluk Çağı'nda Lykia ve Pamphylia kentlerinde ünlü ailelerin prosopografyası
Prosopography of well-known families in the Lycian and Pamphylian cities in the Roman Period
- Tez No: 103944
- Danışmanlar: PROF. DR. SENCER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Ill ÖZET Augustus ile başlayan Roma İmparatorluk Çağı, bir bakıma Anadolu kentleri için de sosyal, politik ve ekonomik açılardan bir dönüm noktası olmuştur. Peregrinus (yabancı) olarak Anadolu kentlerine gelen İtalik kökenli Roma vatandaşları arasında tüccarlar, vergi toplayıcıları (publicani) ve emekli askerler (veterani) yer almaktaydı. Bu aileler, İtalya ile olan bağlarını koparıp kısa bir süre içinde yerli soylu ailelerle evlilik ilişkilerine girerek ekonomik ve politik yönlerden bir güç haline gelip kent yönetimlerinde söz sahibi olmuşlardır. Hatta bazı aileler, Anadolu'da Roma'ya bağlı bazı krallıklarla da evlilik yoluyla bağlantı kurmuşlardır. Bir yandan Roma vatandaşlık hakkına sahip diğer yandan da yerli eşraf ailelerin evlilik yoluyla geniş ekonomik desteğini alan bu tür ailelerin nüfuzunu Roma İmparatorluğu, yayılmacı politikası doğrultusunda kullanmıştır. Yerli ailelere de Roma vatandaşlık hakkı gibi bazı ayrıcalıklar sağlayarak, onların halk içinde oluşan huzursuzluktan kontrol etmesi, bir tür Roma yönetiminin propogandacıları olmaları sağlanmıştır. Kentlerinin en önde gelen bu ailelerinin çeşitli fertleri, eyaletlerden çok az kişinin kabul edildiği Roma atlı ve senatör sınıflarına Î.S.l.yüyzıldan başlayarak kabul edilmişler ve böylece imparatorluğun en üst yönetiminde de söz sahibi olmuşlardır. Lykia ve Pamphylia kentlerinde de bu şekilde oluşmuş birçok aile bulunmaktadır. Bu tür ailelerin yanısıra, Roma vatandaşlık hakkına sahip olmadan yerli eşraf yapısını koruyup, kendi kenti ve eyaletinin en önemli memuriyetlerini üstlenen ve kent halkının sosyal yaşama en iyi şekilde katılması için kentinin mimari yapılanmasına katkıda bulunup bayramlar kuran, halkına para dağıtan aileler de bulunmaktadır. Roma İmparatorluk Çağı'nda Lykia ve Pamphylia kentlerindeki bu tür ailelerin kökenleri, akrabalık ilişkileri ekonomik varlıklarının kaynaklan, bireylerinin kent içinde ve imparatorluk çapındaki kariyerleri ve yaptıklan işler mevcut epigrafik malzeme değerlendirilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV PROSOPOGRAPHY OF WELL- KNOWN FAMILIES IN THE LYCIAN AND PAMPHYLIAN CITIES IN THE ROMAN PERIOD The Roman Imperial Period from the very beginning had almost become a turning point socially, politically and economically for the Anatolian cities too. Merchants, publicani (tax collectors), veterani (retired soldiers) were among the Roman citizens of Italic origin who came to the Anatolian cities as peregrini (foreigners). These people who cut their connections with Italy and married the local families gained soon political and economical power and played a significant role in the city administration. Some of them even had matrimonial relations with some of the royal families subject to the Roman Empire. The influence of the newcomers who had the Roman citizenship, and the economical support of the local prominent families was used by the Roman Empire for her imperialistic interests. Some privileges, like Roman citizenship, provided to these new families in order to avoid disorder among the people of the cities, made them ancillary propagandists of the Roman system. Beginning from the first century A. D. some members of these families were even received to the Equestrian and Senatorial Order which were generally exclusive of the people from the provinces. Finally they had a mighty role on top of the Empire. There were many families in Lycia and Pamphylia like the ones described above. On the other hand there were also families who had no Roman citizenship. Nevertheless, they kept their local elite position and held the most important magistracies both in their own cities and in the provinces. They contributed much to the construction works of their cities and set up games and distributed money to the people as a consequence of which the people of the city could perfectly participate in the social life. The origin, relations and economical sources of these families and their political careers and activities in the cities and provinces are studied in this thesis in the light of the epigraphical material of the Roman Period in the Lycian and Pamphylian cities.