Sulama şebekelerinin boyutlandırılmasında yerel koşulların etkisinin belirlenmesi
- Tez No: 15866
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT KAPDAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Sulama suyu hesap metodlarından birisi de Talep Metodu dur. Bu tezde Talep Metodu ile projelendirilmiş bir sulama şebekesinde metodun pratikle uyumluluğu araştırılmıştır. Birinci bölümde sulamanın Türkiye açısından önemi, tarihçesi ve bu günkü durumu ele alınmıştır. İkinci bölümde, sulama suyu hesap metodları incelenip, sulama şebekelerinde kullanılan su yapılarıyla ilgili genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise toprak-su ilişkisi ve randıman katsayısı ile sulama suyunun ölçülü ve kontrollü bir şekilde dağıtımı incelenmiştir. Beşinci bölümde ise, sulama suyunun Talep metoduyla projelendirildiği, Denizli-Sarayköy -Çürüksu Sol Sahil sulama şebekesinde, 1989 yılı günlük çiftçi su talepleri ile teori arasındaki uygunluk araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the computation is the“Method of Demand”. In this study the compatibility with applications has been searched in the project which designed according to the mentioned method. The importance of the irrigation for Turkey, its history and current situation of irrigation in Turkey is discussed in the first chapter. The calculation methods for irrigation is examined and general informations are presented for water structures of the irrigation in the second chapter. ı Relationship between and water, efficiency constant, and controlled distribution of irrigation water studied in chapters three and four. In fifth chapter, farmers daily demands in 1989 examined and comparison made application and theory for ÇUrüksu (Sarayköy-Denizli) coast irrigation network project which designed in accordance with the“Demand Method”.