Finansal açıdan türdeş bankalar Türk bankacılık sektörü için bir uygulama
Financially mimilar bank's an application for Turkish banking system
  1. Tez No: 103985
  2. Yazar: BARIŞ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇ ÜZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
FINANSAL AÇIDAN TÜRDEŞ BANKALARrTÜRK BANKACILIK SİSTEMİ İÇİN BİR UYGULAMA ÖZET Bu tez kapsamında, Türkiye'de faaliyet gösteren ticaret bankalarının fınansal açıdan tanımlanmasına ve karşılaştırılmasına yönelik çalışma yapılmıştır. Öncelikle, bankaları fınansal açıdan tanımlamanın en çok gerekli olduğu alan olan bankacılık sisteminin gözetimi çalışmalarından bahsedilmiştir. Bu kapsamda. Gözetime Yönelik Banka Derecelendirme Sistemi,Finansal Oran ve Denk Banka Grubu Analiz Sistemi,Geniş Anlamda Banka Riskinin Hesaplanması Sistemi ve İstatistik Modeller Sistemi tanıtılmıştır. Finansal analizin ve analiz türlerinin tanımı yapılarak başlıca finıansal analiz teknikleri tanıtıldıktan sonra, banka bilançosu ve gelir tablosunun yapısı tanıtılmış ve çalışmada fınansal açıdan türdeşliği saptamaya yönelik değişkenler olarak kullanılan banka fınansal oranları açıklanmıştır.Bu kapsamda Sermaye Yeterliliği. Aktif Kalitesi, Likidite, Karlılık ve Gelir-Gider yapısını ölçmeye yönelik 19 oran tanıtılmıştır. Finansal açıdan türdeşliği saptamak için kullanılan Kümeleme Analizi tekniğinin ayrıntılı olarak açıklanmasının ardından uygulamaya geçilmiştir. 1 998 ve 1999 yılları için yapılan uygulamalarda hiyerarşik kümeleme yöntemlerinden birisi olan Ward Yöntemi City Block uzaklık ölçüsüyle birlikte kullanılmıştır. 1998 ve 1999 yılları için yapılan uygulamaların sonucunda oluşan kümelerin tanıtılmasının ardından fınansal açıdan türdeş olduğu saptanan banka grupları birbirleriyle karşılaştırılmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
FINANCIALLY SIMILAR BANKS:AN APPLICATION FOR TURKISH BANKING SYSTEM SUMMARY In this study, the financial structures of the commercial banks operating in Turkey has been defined and compared with each other. The primary discussion was the studies about the supervisory of the banking system the field where the banks needed to be very well examined financially. After having made the definition of Supervisory in Banking System, the methods. Supervisory Bank Rating System, Financial Ratio and Peer Group Analysis System, Comprehensive Bank Risk Assessment System and Statistical Models System are introduced in detail. After having made the definitions of financial analysis, its types and main financial analysis techniques, the items of a balance sheet and the income statement are introduced. The 1 9 bank financial ratios, in this study used as variables in obtaining the similarities in financial aspect, are defined, in the groups of Capital Adequacy, Asset Quality, Liquidity, Earnings and Income, subsequently. Before applying on the selected commercial banks, the multivariate statistical analysis technique, Cluster Analysis, utilised in determining the financial similarities among the banks, has been explained in detail. For the years 1998 and 1999, the mentioned statistical technique has been put into practice with the Ward Method one of the hierarchical clustering analysis techniques which is used together with the distance measurement; City Block. Finally, the groups formed as a result of the applications done for the years 1998 and 1999 are introduced and the mentioned groups which are determined to be similar with each other in financial aspect are examined comparatively.